Остава забраната медиите да разпространяват междинни социологически данни в изборния ден и в деня за размисъл преди изборите, решиха депутатите при днешното гласуване на промените в Изборния кодекс.
Предложението за отпадане на ограничението бе на депутата от ГЕРБ Диана Саватева и вчера то срещна одобрение на второ четене от Правната комисия. Днес обаче, на провело се извънредно заседание, текстовете бяха прегласувани, а в пленарна зала – отхвърлени.
„Идеята за тази промяна дойде от самите медии. От една основна медия, подкрепена от други 14. Ние, като вносители, сме се вслушали в гласа на една професионална общност, която работи на терен. На следващите избори, ако нашето предложение не се приеме, медиите ще бъдат принудени да изпадат в почти комични ситуации“, заяви Саватева по време на дебатите, която до последно защитаваше тезата си.
Според нея дори и социолозите са намерили предложението за разумно.
„Самите избиратели имат право да получават информацията такава, каквото е, а не да я получават по някакви „сиви“ пътеки. Колкото е по-голямо пространството за проверената, коректната, вярната информация, толкова по-малко пространство остава за информацията, която има неясен източник“, аргументира се депутатът от ГЕРБ.
В реплика народният представител Филип Попов изрази контратеза.
„След като сте направили предложение да се оповестяват резултатите от социологическите проучвания, трябваше да направите предложение да отпадне и денят за размисъл. То просто няма нужда от него“, смята депутатът от БСП.
Той припомни, че забраната е въведена именно с цел да не се влия на изборния процес.
В крайна сметка предложението за отпадане на ограничението не срещна одобрението на мнозинството и бе отхвърлено с едва 6 гласа „за“.