На 1 януари 2025 година се въвежда нискоемисионната зона за домакинско отопление, съобщават от Столичната община.
Забраната за използване на печки на дърва и въглища бе приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г. и ще засяга девет столични района, в сгради и зони с изградени топлопреносни или газови мрежи – „Средец“, „Красно село“, „Изгрев“, „Илинден“, „Студентски“, „Оборище“, „Възраждане“, „Лозенец“ и „Триадица“.
За да помогне на домакинствата, засегнати от новата зона, и да стимулира прехода към по-екологични варианти за отопление на населението в цялата София, Столичната община е стартирала активна кампания за безплатна замяна на стари печки с нови устройства. Близо 5000 домакинства вече са подали заявления по двете текущи програми за подмяна, а от общината напомнят, че всеки, който желае консултация, ще получи безплатен съвет от експерт.
Отоплението с дърва и въглища е основният замърсител на въздуха. Общата част на замърсяването от битово отопление е 56%, а през зимния сезон 80% от превишените нива на фини прахови частици (ФПЧ) произхождат от отоплението с твърдо гориво.
Въвеждането на нискоемисионна зона за битово отопление е част от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за подобряване качеството на въздуха в столицата, които включват и мерки за ограничаване на нерегламентираното горене на отпадъци; намаляване на автомобилните емисии, за които също бе създадена нискоемисионна зона; контрол върху вторичното разпрашаване чрез строг надзор над строителните компании и по-често почистване на улиците; разширяване на зелените площи и много други.
Около 1600 домакинства ще бъдат засегнати от данните ограничения, които влизат в сила от 1 януари. Контролът на горенето ще бъде осъществяван от мобилни екипи на Столичния инспекторат, подпомагани от дирекция „Аварийна помощ и превенция“. Те ще извършват редовни обходи и ще реагират на сигналите от гражданите. Глобите за нарушителите ще варират от 50 до 500 лева, а санкциите ще се налагат съгласно чл. 41а и чл. 41б от Закона за чистота на атмосферния въздух, напомнят от Столичната община.
На разположение на проверяващите инспектори ще бъде и противопожарната кула в кв. „Факултета“, която разполага с четири стационарни и една мобилна камера за откриване на задимени участъци, а също така ще има и два дрона, които ще извършват редовен контрол в рисковите зони и са готови да реагират при сигнали. Столичната община планира и през 2025 година да повиши капацитета на Инспектората с нови, още по-иновативни средства за следене на замърсяването на въздуха и контрол над нарушителите.
БТА припомня, че от 1 декември е в сила нискоемисионната зона за автомобили с разширен обхват, налагаща ограничения на движението на превозни средства от първа и втора екогрупа. Тя ще бъде активна през зимните месеци – от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г., и бе приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 година.