940 лева да стане минималната работна заплата у нас от догодина. Това каза пренд БНР служебният министър на финансите Росица Велкова. Светло бъдеще. За какво повече може да мечтаем. А само преди няколко дни се твърдеше, че България е пред фалит, според доклад именно на Велкова.
Учеличението на минималната работна заплата е заложено в тригодишната средносрочна прогноза, която ще бъде представена в Брюксел. На нея се базира проектобюджетът за настоящата година, който ще бъде предложен на следващия парламент.
През 2025 година показателят ще се увеличи до 1038 лева, а година по-късно – до 1128 лева.
За първи път приходите не са планирани консервативно, обясни още Велкова, но за да се подсигури финансовото министерство, ще предложи два буфера в Бюджет 2023.
„Единият буфер е да не могат капиталовите разходи да бъдат пренасочвани за друг вид разходи и, другият буфер, е 10% ограничаване на разходите, които могат да се разходват през 4-то тримесечие при условие, че не се нарушава салдото“, обясни тя.
Според доклада на Велкова, за който е нямало нагласа да става публичен, има сериозен проблем с поддържането на фискалната стабилност. Съществува риск за промяна на съществуващия курс на лева към еврото. За неопределено време се налага отлагане на присъединяването ни към еврозоната. Може да се наложи взимането на заем от МВФ, за да се спаси фискалната стабилност. Това ще наложи сериозни финансови рестрикции. В тази ситуация ще се стигне и до замразяване на доходите.
„Разработените от Министерството на финансите разчети показват, че при запазване действието на приетите през 2022 г. политики и отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо на сектор „Държавно управление“ в размер на 6,9 на сто от БВП, за което Министерството на финансите сигнализира още през август миналата година“, алармира преди няколко дни министърът на финансите.
Малко по-късно започнаха оправданията. И обратът дойде.
„Искам да уверя българските граждани, че няма риск от фалит. Държавата не е фалирала и няма риск. Няма риск и за валутния борд. При условие, че ние следваме една дългосрочна фискална политика, която е в рамките на 3%, тези рискове не са налице. Не може това да е фалирала държава при условия, че ние си плащаме редовно бюджетните плащания, задълженията, пенсиите“, заяви Велкова.
Още вътрешнополитически новини – четете тук