От пазарна гледна точка 2024-а беше спокойна година, каза председателят на ДКСБТ Владимир Иванов пред БТА

От гледна точка на пазара 2024 г. премина сравнително спокойно, въпреки наслоилите се геополитически конфликти. Това сподели Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), в интервю за БТА, в което анализира ситуацията в края на годината.

По неговите думи, тези конфликтни ситуации оказват влияние, но в значително по-малък размер в сравнение с 2021-2022 г. Иванов даде пример с цена на кашкавала, която преди две години беше по-висока, отколкото е сега на средно ниво.

Той не очаква внезапни промени и в началото на 2025 г.

„Прогнозирам, че през настоящия месец търсенето ще се увеличи заради празниците. Въпреки че вероятно няма да е рязко и да оказва голямо влияние, все пак ще се усети. След това, както традиционно, ще влезем в „мъртъв“ период. С приближаването на пролетта и увеличаването на предлагането ще има вероятно стабилизация на цените. Не очаквам значителни колебания, освен ако не се появят нови или не се задълбочат съществуващи геополитически кризи,“ добави той.

Владимир Иванов предполага, че встъпването в длъжност на новия президент на САЩ Доналд Тръмп през януари ще бъде допълнителен фактор за успокояване на напреженията и за стабилизация на пазара.

По отношение на 2024 г. Иванов отбеляза, че търговската инфраструктура не е променена значително и проблемите остават.

„Има доминиране на голям търговски капитал, което създава конкурентна среда, но същевременно води до известни изкривявания в пазара. Ако нашите производители бяха по-добре представени в търговските структури, например когато Млечният борд притежаваше свои магазини, ценовите нива щяха да бъдат коренно различни и разликите – по-малки,“ посочи той.

Според него не може на едро цената на маслото да се увеличи с 12-15% годишно, докато в супермаркетите ръстът е от 70%.

В пример за успешната организация на търговията, той цитира Нидерландия, където земеделските производители реализират продукцията си чрез кооперативни структури.

„Така супермаркетите функционират в силна конкурентна среда, докато купуват от този пазар – те самите се конкурират помежду си и не земеделските производители,“ уточни председателят. „Същият модел наблюдаваме в Германия и в Гърция, където също виждаме тенденции на обединение в сектора.”

В коментар за изминалата година той отбеляза, че има забележителни различия в цените на шоколадовите изделия, докато цените на суровините за тях не оправдават подобно поскъпване. Според него се наблюдава „презастраховане“ на ценовите нива, които функционират на изкуствено завишени граници.

„Цената на какаото през януари 2023 г. беше 9 долара и в момента е между 6-7 долара и остава на това ниво вече четвърти месец. Сушата е преодоляна и очаква се добра реколта от какао, а също така и от кафе във Виетнам, което ни навежда на мисълта за потенциална стабилизация в сектора,” заяви той.

По неговите думи захарта се е укротила на цени под 600 долара на тон.

„Цената на пшеницата през годината, с изключение на юни, се е задържала на 200 долара на тон, а пазарът остава напрегнат — същото важи и за соята и царевицата, единствено при олиото се наблюдава активност след септември с публикуваните данни за нови реколти. Нищо извънредно от пазарна гледна точка, просто нормално функциониращ пазар,” обобщи Владимир Иванов.

БТА предоставя актуална информация от бюлетина на ДКСБТ всяка седмица. Според последния бюлетин на комисията, почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите в страната.

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), отразяващ движението на цените на хранителните стоки на едро в България, нарасна с 0,45% до 2,214 пункта през изминалата седмица.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук