Отец Иван припомни Евангелието от Лука и призова за въвеждане на вероучение в училищата в проповедта си в шуменския храм „Св. Три Светители“

В своето слово в храма „Св. Три Светители“ в Шумен, отец Иван сподели Евангелието от Лука и притчата за богаташа и бедния Лазар. Той акцентира на важността от въвеждане на вероучение в училищата.

Свещеникът разказа как богаташът живял в разкош, докато Лазар имал скромен живот, и подчерта, че всеки ще бъде оценяван според своите дела. „Когато богатият напуснал света, той отишъл в ада заради своя начин на живот, докато Лазар бил приет в рая“, обясни отец Иван. „Тази притча ни показва какъв живот трябва да водим, тъй като животът на земята е много кратък.“

„Няма защо да изпитваме завист. XXI век е период на технологии и напредък, но също така е време на растящи грехове като завист, гордост и отчаяние“, добави свещеникът. Според него, не трябва да се предаваме на отчаяние, тъй като „една сутрин ще застанем пред Бога“. „Ние сами можем да се унищожим чрез своите действия; трябва да следваме десетте Божи заповеди“, подчерта отец Иван, насърчавайки вярващите да обичат Господа и ближните си.

„Господ благославя тези, които не се привързват към материалното и помагат на бедните, сираците и болните. Той знае, че са способни да управляват даровете, които им е дал. На тях е предоставено повече, за да могат да помагат на нуждаещите се“, каза още свещеникът.

Накрая отец Иван изрази желание за въвеждане на вероучението в училищата и призова: когато свещеник посети директорите, за да обсъди този въпрос, „да не бъде отхвърлян“. „Църквата иска да въведе морал, за да направи децата ви по-добри“, подчерта той. „С въвеждането на вероучението ще дойде спасението. Господ ще направи така, че народът ще бъде благословен, а децата ни ще бъдат морални“, добави отец Иван.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук