В експедиция проведена наскоро, археолозите се фокусираха върху две древни потънали селища – Canopus /Канопус/ и Heracleion /Хераклион/, части от които бяха открити на 10 метра под залива Абу Кир, близо до Александрия.
След като в продължение на два месеца щателно претърсват залива, те откриват останките на Хераклион и Канопус откъм делтата на река Нил. Така археолозите се натъкват на останките от храм и редица лодки, пълни с монети и бижута, съобщава египетското министерство на антиките.
Хераклион от северното крайбрежие на Египет се свлича в морето преди около 1200 години и току-що са открили останките от гръцки храм и лодки, пълни със съкровища, монети и бижута.
Сред новооткритите съкровища са части от по-малък гръцки храм, керамика и колони, датиращи от 3-ти и 4-ти век пр. Хр., както и бронзови монети от епохата на крал Птолемей II, която обхваща почти 40 години (283 до 246 г. пр. Хр.).
Екипът не разшири научните си познания за Канопус – друго внезапно потънало богато пристанище, за което се предполага, че също разполага със значителни количества скъпоценни камъни и златни накити. В отделен аспект на техните проучвания, археолозите съсредоточиха усилията си върху потънали съдове и дори успяха да ги изкопаят напълно, намирайки такива артефакти като посуда, монети и бижута, които са били скрити още от очевидната катастрофа, сполетяла града през IV в. пр. н. е.
Потъналият Хераклион, известен с египетското си име като Тонис, лежи непокътнат хиляди години под залива Абу Кир близо до устието на Нипол, на около 32 км североизточно от Александрия. Местността е картографирана едва през 2000 г. и оттогава многобройни експедиции се отправят към мястото, за да разкрият нейните тайни и съкровища.
Министерството на антиките в Египет с гордост съобщи за доста открития от последните години, включително и древна гробница, в която са открити над над 30 мумии, 4 600-годишна пирамида. Полски археолози откриха останките на над 2000-годишният пристанищен град Мареа, югозападно от древната египетска крепост Александрия – предполагаема „гореща точка” на ранното християнство в Египет.