ГЕРБ поиска изслушване на премиера Кирил Петков в парламента заради обявеното от вицепремиера Корнелия Нинова предложение за обявяване на форсмажор по всички междуфирмени договори заради войната в Украйна.
В същото време от Министерски съвет съобщиха, че насроченото за днес заседание на кабинета се отлага. В сряда вицепремиерът Корнелия Нинова съобщи, че ще внесе предложение за обявяван на форсмажорна обстановка за периода от началото на войната в Украйна.
ГЕРБ настоя за изслушване на премиера
Според най-голямата опозиционна група подобно решение ще изправи правната система пред разпад и се поставя под риск дейността на стопанските субекти.
„Вчера нашата парламентарна група поиска изслушване на премиера Кирил Петков по темата за мерките на правителството за борбата с ценовата криза и спекулата. Във вчерашното заседание пленарната зала отхвърли тази точка да стане част от програмата за работата на НС и ние нямаме представа правителството какви мерки предвижда да вземе по отношение на ценовата криза. Вчера следобед с голяма изненада разбрахме, че вицепремиерът Корнелия Нинова е заявила, че правителството обмисля въвеждане на форсмажор. В тази връзка, моля по силата на правомощията, дадени ви от правилника и Конституцията вие по своя инициатива да поканите министър-председателя Кирил Петков да отговори на този толкова важен за целия икономически бранш и бизнес въпрос“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ – СДС Десислава Атанасова.
Тя поиска да разбере дали се подготвят такива мерки и дали се търси съгласие в Народното събрание.
„Форсмажор означава непреодолима сила. Непреодолимата сила в този кабинет се нарича БСП. Всичко започва с форсмажор и завършва с форсминор. Тук трябва да дойде Кирил Петков. Не искаме да идва Корнелия Нинова вече. Отменили са заседание на МС. Когато обвинявате нас, че създаваме паника, вие го правите с такива неща“, заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Александър Иванов коментира:
„Но госпожа Нинова каза и друго. Освен, че се обмисля форсмажор, този форсмажор да е със задна дата, да е върху целия стопански оборот на държавата, спиране на общини, държава, бизнес взаимоотношения и господин Кирил Петков трябва да дойде като премиер да отговори наистина обмислено ли е такова, защото госпожа Нинова вчера на комисия каза, че вече е на съгласувателна процедура и ще бъде вкаран следващата сряда да се гласува в Министерски съвет“.
Социалистът Георги Михайлов заяви в отговор:
„Ако някой каже ситуацията в държавата, че в момента е съвсем нормална при 2-годишна пандемична ситуация, при война на границата на България, при тежки смущения в доставките в целия свят, казано условно не са форсмажорни обстоятелства. Кое се води форсмажорни обстоятелства?“.
Борислав Гуцанов от БСП заяви, че е хубаво да има една идея смирение.
„Втори път е много добре, когато осъзнавате реалното положение в света, в Европа, в нашия регион, да сте малко по-внимателни, когато правите подобни изказвания от трибуната на Народното събрание, ако наистина мислите за държавата, а не за вашите партийни интереси“, заяви още Гуцанов.
Според него с изказванията си ГЕРБ правят допълнителни внушения в публичното пространство.
Христо Иванов: Форсмажор е твърде радикална мярка
„Очевидно има проблем в разплащането на фирмите, но в Министерството на финансите се разработват мерки в това отношение. Подобна радикална мярка не е уместна“, коментира съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
„Твърде е радикална. Обновяването на такъв тип радикални мерки създават усещане за напрежение, което не ни трябва. Ние се противопоставяме на тази идея“, заяви Иванов.
„Запознати сме с предложението на Корнелия Нинова. Това не е най-доброто решение на ситуацията“, коментира и депутатът от „Продължаваме промяната“ Александър Ракшиев.
„Все още няма нищо официално, за да дадем официална позиция на партията“, каза още той.
„Не мисля, че е отделено достатъчно време да се прецени от всички страни. Това е едно решение, за което трябва да се отдели време“, каза само депутатът.
Костадинов: Предложението за форсмажор няма да помогне на икономиката
„Държавата ни е във форсмажор вече 32 години. Смятаме, че това предложение е нещо отчаяно и няма да помогне на икономиката“, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
„Преди 10 години бяхме един от световните износители на манган, но мангановата мина беше закрита и продадена за жълти стотинки. Защо трябва да търсим форсажорни средства и обстоятелства, като трябва да помислим как да възродим индустриалния си потенциал. Ако толкова искаме да помогнем на индустрията със стомана, нека се отвори мангановата мина до село Църква. До седмица може да стане“, предложи Костадинов.
По думите му форсмажорът не е добро решение за икономиката.
Припомняме, че вчера вицепремиерът Корнелия Нинова съобщи за решението за въвеждане на форсмажор, което, по думите ѝ, ще позволи отлагане на сроковете за изпълнение и предотвратяване на неустойки. Предложението е периодът на действие на форсмажорните обстоятелства да важи от 24 февруари до края на март и да се отнася за всички сектори в българската икономика.
Председателят на парламента Никола Минчев каза, че не намира за необходимо министър-председателят да дава обяснение по този въпрос. Малко след това председателят на парламента обяви 30-минутна почивка.