Шенген
Снимката е илюстративна

Европейският съюз е постигнал споразумение за миграцията и с това Австрия е загубила и последния си претекст срещу членството на България и Румъния в Шенген.

Пред ДЕБАТИ дипломатът и бивш постоянен представител на България в ООН Стефан Тафров коментира, че измененията, постигнати в Дъблинския статут тази нощ, вероятно ще разчистят пътя на България към Шенген и ще предотвратят повторно австрийско вето.

„Но не знаем подробности за тях и все още е рано да се коментира. Тези изменения през тази нощ са много важни и най-вероятно би трябвало Австрия да промени позицията си и да даде зелена светлина. Има благоприятно развитие и перспективите се подобряват за допускането на България в Шенген“, коментира Тафров.

„Австрия загуби и последния претекст, с който се противопостави на влизането на Румъния в Шенген! Европейският съюз има споразумение за миграцията, преговорите току-що приключиха“, написа във „Фейсбук“ румънският евродепутат Влад Георге.

ЕС постигна историческо споразумение за миграцията

Новият пакт за миграцията и убежището първоначално предложен през есента на 2020 г., но поради съпротивата на някои държави, които използват почти изключително политическо изнудване като Унгария и Австрия, не можа да бъде постигнато споразумение, пише евродепутатът, цитиран от „Фокус“.

По думите му след преговорите, които започнаха този понеделник, дори на Международния ден на мигрантите, вече имаме ясна договорка и ЕС ще може да приеме новите разпоредби преди европейските избори през 2024 г., както беше планирано.

„От това, което знаем сега, споразумението запазва сегашното правило, че държавата-членка, през която търсещият убежище влиза в ЕС, носи отговорност за търсещия убежище – с незначителни промени в системата досега.

Целта е да се помогне на средиземноморските страни като Италия и Гърция, където пристигат повечето мигранти в духа на европейската солидарност и зачитането на основните права.

Накратко, целта е да се сложат край на трагедиите на бебета или деца, давещи се по бреговете на Европа – тоест да имаме Пакт за миграцията, който ни позволява да бъдем хора, като същевременно защитаваме безопасността и правата на европейските граждани“, заключава румънският евродепутат.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук