В понеделник руският президент Владимир Путин посети Беларус заедно със своите министри на отбраната и външните работи. Това разпали опасенията на Киев, че Русия възнамерява да окаже натиск върху бившия си съветски съюзник да се присъедини към нова сухопътна офанзива, която да открие нов фронт срещу Украйна.
Путин, чиито войски бяха отблъснати в северната, североизточната и южната част на Украйна след нахлуването им през февруари, поема по-публична роля във войната, пише „Ройтерс“.
Пътуването му за разговори с беларуския президент Александър Лукашенко е първото му посещение в Минск от 2019 г. насам – преди пандемията от COVID-19 и вълната от продемократични протести през 2020 г., които Лукашенко потуши със силната подкрепа на Кремъл.
Руските сили използваха Беларус като плацдарм за неуспешната си атака срещу украинската столица Киев през февруари, а от месеци там има руска и беларуска военна активност.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред руските информационни агенции, че
Беларус е „съюзник номер едно“ на Русия,
но че предположенията, че Москва цели да окаже натиск върху Минск да се присъедини към това, което тя нарича своя „специална военна операция“, са „глупави и неоснователни измислици“.
Въпреки думите на Песков, е редно да си спомним какво каза говорителката на външното министерство на Русия Мария Захарова дни преди страната да нахлуе в Украйна: „Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна“. Именно заради това не е ясно каква бъдеща роля във войната срещу Украйна може да има Беларус.
Командващият украинските обединени сили Сергей Наев посочи още преди срещата, че според него на разговорите ще бъде разгледан въпросът за „по-нататъшната агресия срещу Украйна и по-широкото участие на беларуските въоръжени сили в операцията срещу Украйна“.
Най-високопоставеният украински генерал Валерий Залужний заяви пред Economist миналата седмица, че
Русия подготвя 200 000 свежи войници за голяма офанзива,
която може да дойде от изток, юг или дори от Беларус още през януари, но по-вероятно е през пролетта.
Москва и Минск създадоха съвместна военна част в Беларус и проведоха множество учения. Миналата седмица в Беларус бяха изпратени три руски военни самолета и самолет за ранно предупреждение и контрол.
Лукашенко, който разчита силно на подкрепата на Москва, многократно е заявявал, че Беларус няма да се включи във войната в Украйна, отбелязва „Ройтерс“.
Чуждестранни дипломати твърдят, че ангажирането на беларуски войски ще бъде крайно непопулярно у дома.
Санкции
Западните санкции вече затрудниха доставките на калиеви торове от Беларус – нейния основен износ – през балтийските пристанища.
Западните военни анализатори твърдят, че малката армия на Лукашенко не разполага с достатъчно сила и боен опит, за да проми бойната обстановка в Украйна. Беларус обаче би могъл да принуди Украйна да ангажира сили в северната си част, което да я направи по-изложена на руски нападения в други части.
На 13 декември Пентагонът заяви, че не вижда „какъвто и да е вид предстояща трансгранична дейност от страна на Беларус в този момент“.
Посещението на Путин беше обявено в петък след изненадващото пътуване на министъра на отбраната Сергей Шойгу на 3 декември до Беларус, където той подписа споразумение с беларуския си колега, чиито подробности не бяха оповестени.
Към това се прибавя и фактът, че беларуският външен министър Владимир Макей, един от малкото служители в правителството на Лукашенко, които имат някакви отношения със Запада,
почина внезапно миналия месец.
Не беше обявена официална причина за смъртта.
Неговият наследник, Сергей Алейник, се срещна с руския външен министър Сергей Лавров в понеделник.
Лукашенко заяви, че двамата с Путин ще обсъдят дългогодишните усилия за интегриране на съответните бивши съветски републики в наднационална Съюзна държава, пише „Ройтерс“.
Разговорите се разглеждат от беларуската опозиция като средство за
пълзяща руска анексия.
Държавната информационна агенция на Беларус, БелТА, съобщи, че двамата ще отговорят на въпроси на репортерите след разговорите си.
На правителствено заседание след обявяването на преговорите с Путин Лукашенко неочаквано заяви, че всяко отстъпване на суверенитет би било предателство спрямо беларуския народ.
„Особено след тези широкомащабни преговори всички ще кажат: „Това е всичко, в Беларус вече няма никакви власти, руснаците вече се разхождат и управляват страната“, каза Лукашенко.
„Искам отново да подчертая това специално: Никой друг освен нас не управлява Беларус“.
Той заяви, че ще обсъди с Путин икономическото сътрудничество, енергийните доставки, отбраната и сигурността.
Руските агенции цитираха Песков, според когото „никой не оказва натиск върху никого да се интегрира“.
Срещата
Putin and Lukashenka began the open part of negotiations
The two tyrants praise each other and discuss the future of „friendship“. So far, there is no talk of going to war, but Putin promises Lukashenka to increase trade turnover, develop nuclear energy and cooperation in space. pic.twitter.com/FqhI2FNRZk
— NEXTA (@nexta_tv) December 19, 2022
Путин и Лукашенко започнаха откритата част от преговорите, пише беларуската медия Nexta, която публикува клип на президентите на Русия и Беларус.
„Двамата тирани се хвалят взаимно и обсъждат бъдещето на „приятелството“. Засега не се говори за война, но Путин обещава на Лукашенко да увеличи търговския оборот, да развива ядрената енергетика и сътрудничеството в космоса“, пише Nexta.
Още международни новини – четете тук.