След срещата си с френския президент Еманюел Макрон в Варшава, полският премиер Доналд Туск заяви, че Полша и Франция споделят еднакви виждания относно европейската сигурност и необходимостта от справедлив мир в Украйна, съобщава полската новинарска агенция ПАП.
Туск определи настоящата ситуация в света като „критична“ и подчерта, че разговорите с Макрон са доказали, че двете страни действат в синхрон по важни въпроси като сигурността и икономическата конкуренция в Европа, както и за ситуацията в Украйна след руската агресия и усилията за постигане на справедлив мир.
Полският премиер обяви стартирането на разработването на нов договор за приятелство между Полша и Франция.
Коментирайки възможните мирни преговори за разрешаване на конфликта в Украйна, Туск сподели, че и той, и Макрон са се съгласили, че „Украйна трябва да бъде включена в всички мирни разговори и всяко предложение трябва да бъде приемливо и за нашите партньори в Киев“.
Той допълни, че Полша не планира да изпраща свои военни сили в Украйна след установяване на примирие.
„Решенията относно действията на Полша ще бъдат вземани единствено в Варшава“, уточни Туск. „В момента нямаме намерение за подобни действия. Ще работим в партньорство с Франция – не само с нея, а и с другите страни – за вземане на решения, които ще осигурят сигурност както за Европа, така и за Украйна, предотвратявайки евентуално възобновяване на конфликта, ако мирно споразумение бъде постигнато“, добави той.
Туск спомена, че е информирал Макрон, че Полша носи най-голямото бреме сред страните от ЕС, свързано с войната в Украйна. „Това включва различни натоварвания, като нашето участие с военна и финансова помощ“, отбеляза премиерът.
Той подчерта, че Полша управлява „най-голямото, изключително и уникално център за помощ на Украйна“.
„Ние покриваме тези разходи, смеейки се, че това е правилното посока, а помощта за Украйна е в интерес на Полша, Франция и цяла Европа“, завърши Туск.
„Искам всички политици в Европа, а също и в Киев, да чуят, че Полша пое ангажимента да защитава границите на НАТО и ЕС с Беларус и Русия“, добави той, очаквайки „пълна подкрепа и сътрудничество“ от партньорите си.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)