Илън Мъск
На снимката: Илън Мъск

Поне четири пъти от 2019 г. насам Илон Мъск прогнозира, че неговата компания за медицински изделия Neuralink скоро ще започне изпитания на хора на революционен мозъчен имплант за лечение на неразрешими състояния като парализа и слепота.

Мъск заяви, че неговата компания за мозъчни импланти Neuralink ще накара парализираните да ходят, слепите да прогледнат и в крайна сметка ще превърне хората в киборги. Но фирмата все още се бори да получи одобрение за клинични изпитвания за сравнително скромната цел да помага на хората с увреждания да пишат.

Въпреки това компанията, основана през 2016 г., не поиска разрешение от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) преди началото на 2022 г. Сега агенцията отхвърля заявлението, заявиха седем настоящи и бивши служители пред „Ройтерс“, предаде агенцията.

Отказът не е бил съобщаван преди това. При обяснението на решението на Neuralink агенцията е очертала десетки проблеми, които компанията трябва да реши преди тестовете с хора – критичен етап по пътя към окончателното одобрение на продукта, казват служителите. Основните опасения на агенцията относно безопасността са свързани с литиевата батерия на устройството; възможността малките проводници на импланта да се пренесат в други области на мозъка; както и въпросите дали и как устройството може да бъде отстранено, без да се увреди мозъчната тъкан, казаха служителите, пише „Ройтерс“.

Една година след отказа Neuralink все още работи по опасенията на агенцията. Трима служители заявиха, че са скептични, че компанията може бързо да разреши проблемите – въпреки последната прогноза на Мъск по време на презентация на 30 ноември, че компанията ще получи одобрение от FDA за опити с хора тази пролет.

По време на продължилата часове ноемврийска презентация на Neuralink Мъск заяви, че компанията е представила „повечето от документите си“ на агенцията, без да уточнява официално заявление, а представителите на Neuralink признаха, че FDA е задала въпроси за безопасността в рамките на това, което те определиха като текущ разговор.

Такива откази на FDA не означават, че компанията в крайна сметка няма да успее да получи одобрението на агенцията за тестване върху хора. Но според повече от дузина експерти по процесите на одобряване на устройства от страна на Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) отхвърлянето на искането е сигнал за съществени опасения.

„Изглежда, че Neuralink не разполага с необходимия начин на мислене и опит, за да пусне това на пазара в скоро време“, казва Кип Лудвиг, бивш програмен директор по невронно инженерство в Националния институт по здравеопазване на САЩ (NIH), пише агенцията.

Отказът също така повишава залозите и трудността на последващите искания на компанията за одобрение на изпитванията, казват експертите.

В публичните си коментари през годините Мъск е излагал подробно смелата си визия за Neuralink: „Както хората с увреждания, така и здравите хора ще се отбиват в кварталните заведения за бързо хирургическо поставяне на устройства с различни функции – от лечение на затлъстяване, аутизъм, депресия или шизофрения до сърфиране в интернет и телепатия“.

„В крайна сметка тези чипове ще превърнат хората в киборги, които ще могат да се противопоставят на заплахата от разумни машини, задвижвани от изкуствен интелект“, казва Мъск.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук