Със 178 гласа “за“, без нито един против и 33-ма „въздържал се“ парламентът прие на първо четене промените в Закона за съдебната власт ( ЗСВ), предложени от Министерския съвет.
В същото време беше отхвърлен законопроектът на „Възраждане“, който получи 56 гласа в подкрепа, пет – „против“ и 148 „въздържал се“.
Проектът на Министерския съвет (МС) урежда правомощието на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за приемане на Кодекс за етично поведение на българските съдии, съответно Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, като се отчитат спецификите на съдийската и прокурорската колегия и различията в професионалния статус и служебните задължения на магистратите.
Предвижда се в едномесечен срок от влизането в сила на измененията съответната колегия да приеме кодекса и да внесе етичните правила за одобряване от пленума на ВСС.
С предложения, но отхвърлен в залата, законопроект на „Възраждане“, се предвиждаше да бъдат въведени механизми за завишен контрол на дейността на главния прокурор и на административните ръководители на органите на съдебната власт.
С него се прецизираха изискванията за юридически стаж и професионална квалификация на изборните членове на ВСС от парламентарната квота, като се установяват изисквания за научна степен в областта на публичноправните науки за част от кандидатите и минимален юридически стаж в съдебната власт или в публичноправната сфера.
В момента депутатите обсъждат промени в Наказателния кодекс (НК). Точката беше включена в дневния ред по предложение на БСП.
Председателят на правната комисия Стою Стоев („Продължаваме промяната-Демократична България“) пое ангажимент днес да внесе общият доклад по седемте законопроекта на НК и по-късно съобщи от трибуната, че го е изпълнил, предава БТА. След това Росен Желязков предложи включването на тази точка в програмата, което беше одобрено от пленарната зала.
Още новини от деня – четете тук