комисия

Народното събрание осъди военната интервенция на Руската федерация в Украйна. Това стана след повече от 6 часа обсъждания.

Макар че беше одобрена в цялост, декларацията на парламента така и не получи пълно одобрение във всичките си части. Причината беше в съпротивата на БСП и „Възраждане“ срещу текста в документа, с който българската държава подкрепя евентуалното налагане на санкции на Москва.

От управляващата коалиция отчетоха позицията на социалистите по въпроса. Соцдепутатите поискаха отделните точки в декларацията да бъдат гласувани поотделно. Техните партньори от ПП, ИТН и ДБ мълчаливо ги подкрепиха – и така дадоха възможност на левите да се въздържат, когато се стигна до гласуването на споменатия текст за санкциите. Изненадващо до социалистите и националистите се наредиха и двама депутати от ПП.

Премиерът Кирил Петков пристигна в парламента преди гласуването. Не стана ясно дали е разговарял със социалистите по въпроса за наказателните мерки. Той обаче заяви в пленарната зала, че няма вариант, при който ЕС да не наложи санкции – и въпросът е единствено какви да бъдат те.

Грубо нарушение на международното право

Народно събрание декларира, че категорично осъжда грубото нарушение на международното право от страна на Руската федерация и посегателството срещу териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна. Подкрепя партньорите и съюзниците си в ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки, включително санкции с цел деескалация на конфликта. Подкрепя българското правителство да предприеме необходимите мерки съответстващи на сериозността срещу предизвикателствата към международната архитектура за сигурност.

Подкрепя българското правителство да обмисли и предложи помощ за Украйна, кореспондираща с възможностите на българската държава. Подкрепя българското правителство да настоява защитата на живота на здравето на цивилните граждани от региона, да бъдат абсолютен приоритет. Подкрепя българското правителство да съдейства за получаване на незабавна помощ на живеещите в Украйна български граждани и българи с украинско гражданство, включително при необходимост от евакуация. Очаква българското правителство да предложи и представи план за справяне с последствията от военните действия. Настоява Руската федерация незабавно да прекрати военните действия и да се върне към спазване на международното право в пълен обем, гласи приетият текст на документа.

Напрежение в залата:

По време на дебата Христо Иванов от „Демократична България“ каза, че българският национален интерес е международното право да се спазва.

„Когато има толкова престъпно нарушение на международното право, да има реакция на това и тя да бъде консолдирана. Ние имаме абсолютно животоспасяваща нужда това международно право да бъде спазвано, тъй като на това се крепи нашата сигурност“, каза още Христо Иванов.

Според Даниел Митов от ГЕРБ трябва българското правителство да е подкрепено.

„Големият въпрос е защо гласуваме декларация в момента и защо това е толкова спешно. Ние трябва да дадем мандат на българското правителство. Трябва да е ясно, че българското правителство е подкрепено от българския парламент. Второ, по въпроса защо се налагат санкции, тъй като този въпрос се повдигна, ако има правов ред, той изисква от всички участници в него, да спазват правилата, под които са се подписали. Ако правовият ред бъде нарушен, се налагат санкции. Това е нормалната логика на подобен процес“, заяви още Митов.

Георги Свиленски от БСП заяви, че иска декларацията да се гласува точка по точка, след което предложението му бе прието.

От „Възраждане“ отправиха критики към декларацията и санкциите срещу Русия. Костадин Костадинов подчерта, че „този филм сме го гледали“.

„Къде са българските интереси? Имаме ли интерес да участваме в този конфликт. Много губим. Свободата ние сме я загубили преди години, ако бяхме свободна държава нямаше да се обсъждаме декларация с мотива – другите приеха“, каза още Костадинов.

Управляващите обвиниха Костадинов, че се възползва от ситуацията, за да трупа популярност на гърба на страдащите от конфликта.

Премиерът Кирил Петков беше категоричен:

„Нека не забравяме, че това не са просто Украйна и украинците. Ние имаме българско малцинство там. Ако в този момент, когато се стреля по българско малцинство, когато има и български граждани в една държава в Европа, и някаква чужда държава в момента я обстрелва отвсякъде, и ние да се опитваме да говорим за някакви политически игрички кой как ще подкрепи. Или сме лидери тука, или просто някой от вас според мен нямат място на тези места“.

Петков беше изпратен с аплодисменти от народните представители в пленарна зала.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук