Македонският парламент гласува състава на новото правителство. Дебатите могат да продължат най-много 48 часа, като се очаква окончателното избиране на министри да стане в сряда. За целта, правителството на опозиционера Зоран Заев трябва да получи подкрепата на общо 61 депутати от 120-членния парламент.
Трите управляващи партии – СДСМ, Демократическият съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети и Албанският алианс на Зиядин Села разполагат с 62 депутати. В последния момент Движението „Беса“ на Билал Касами реши да не бъде част от новата коалиция.
Още в неделя, лидерът на Социалдемократическата партия (СДСМ) Зоран Заев представи предложенията си за министри и програмата на кабинета.
В новия кабинет ще има 15 министерски места и 6-ма министри без ресор.
Пленарното заседание бе открито на албански език от председателя му Талат Джафери.
„Осъзнавам всички предизвикателства и задължения, с които се нагърбих”, обяви той и допълни, че следващите заседания ще бъдат ръководени на македонски език.
Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски изрази становището си, че по този начин Джафери е нарушил закона, тъй като на албански може да се води само заседание на комисия, но не и пленарно заседание.
Това е първото заседание на парламента в Скопие след драматичната вечер на 27-ми април, когато се стигна до нахлуването на протестиращи срещу „Албанската платформа” в сградата на Народното събрание. При инцидента бяха ранени над 100 души, включително и бъдещият премиер Зоран Заев.
Причината за недоволството беше избора на албанеца Талат Джафери за председател на Народното събрание.
В Македония няма функциониращо правителство от 2015-та, когато страната изпадна в политическа криза заради скандал с подслушване, който свали управляващия националистически партиен блок ВМРО-ДПМНЕ.
След изборите спечели партията на Никола Груевски, но тъй като той няма мнозинство в парламента, върна мандата за съставяне на правителство. Опозиционерът Зоран Заев с охота прие шанса и заедно с албанската партия реши да състави кабинет, независимо от крехкото им мнозинство в Народното събрание. Президентът Георги Иванов обаче отказваше да им даде мандат, опасявайки се, че напрежението ще ескалира.