НС прие промени в Закона за висшето образование.
Едната промяна в законопроекта урежда условията и реда за осъществяването на съвместно обучение на студенти от две и повече български висши училища.
Втората група промени е свързана с възможността за подготовка на докторанти в рамките на научно-изследователските проекти, което е широко разпространена практика по света.
В законопроекта са включени и предложения, решаващи технически проблеми, установени при прилагането на Закона за развитието на академичния състав в Република България.
Министърът на образованието и науката проф. Николай Денков увери, че тези промени са доста фокусирани.
„Те въвеждат в нашето законодателство практики, които се използват широко в чужбина- Моята молба е да не се търси някаква несигурност по отношение на това, което искаме да постигнем. По-скоро се опитваме да наваксаме години изоставане“, заяви още проф. Денков.
Той увери, че ще се вземат предвид всички предложения, които са направени в зала и които не променят смисъла на закона, защото има няколко спешни задачи, които трябва да бъдат решени.
НС одобри да предоставим финансова помощ на Международната асоциация за развитие
Парламентът ратифицира на първо и второ четене Споразумението за безвъзмездна финансова помощ между правителството на Република България и Международната асоциация за развитие. Споразумението е относно деветнадесетото захранване на ресурсите на МАР, сключено чрез размяна на писма от 1 и 2 ноември 2021 г.
Споразумението предвижда Република България да предостави безвъзмездна финансова помощ на МАР в размер 2,7 млн. евро на две вноски, платими, както следва: 1,8 млн. евро на 15 юни 2022 г. и 0,9 млн. евро на 17 януари 2023 г. Асоциацията ще използва безвъзмездната помощ от Република България за отпускане на финансиране под формата на безвъзмездни помощи и гаранции в допълнение към заемите за финансиране на проекти, одобрени от изпълнителните директори на МАР през периода на МАР19
Мнозинството в Народното събрание отхвърли предложението на ГЕРБ за включване в дневния ред процедура по създаване на временна анкетна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства по подписания тристранен меморандум между министерството на енергетиката и частна инвестиционна компания със седалище в Лондон, която планира да инвестира у нас 1 милиард долара в проекти за чиста енергия.
Мнозинството отхвърли и искането на ГЕРБ за изслушване на председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова относно заключенията от доклада на Обществения съвет към Комисията, които, по думите на опозицията, са крайно критични към проведените избори миналата година.