Борислав Сарафов
Борислав Сарафов

С 208 гласа „за“ и само 29 „против“ на „ДПС – Ново начало“ парламентът реши Пленумът на ВСС с изтекъл мандат да не може да предлага назначаване или освобождаване на главен прокурор, председатели на ВКС и ВАС, приемайки на второ четене промени в Закона за съдебната власт.

По време на заседание на правната комисия във вторник, този текст не беше приет, като депутатите от ГЕРБ-СДС и БСП гласуваха „въздържал се“, а депутатите от ДПС-Ново начало бяха против.

„Спирането на Сарафов е важно, защото конкретно това лице продължи дългогодишната традиция в прокуратурата тя да е политически инструмент, а не част то съдебната власт. Г-н Сарафов, както и неговите предшественици, активно участват в политически акции и сами организират такива. Ние сме длъжни да осигурим допълнителни гаранции, които няма да позволят комфорта на г-н Сарафов да остане да изпълнява длъжността главен прокурор, както и да гарантираме, че процедури, подобни на текущите в момента, няма да се повторят отново, няма това да бъдат просто предварително уредени мачове със само един участващ в тях“ каза от парламентарната трибуна Лена Бориславова от ПП-ДБ.

От „Възраждане“, които са автори на текста за това, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор и председателите на двете върховни съдилища, също коментираха.

„Именно сега ще се види и ще се покаже на българското общество дали искаме да направим всички процедури прозрачни, дали искаме да обезпечим невъзможността членове с изтекъл мандат на ВСС да могат да провеждат процедури по избор не само на главен прокурор, но и на председател на ВКС, но и на ВКП. А и да разберем наистина дали Законът за съдебната власт е станал заложник на преговорите за правителство и да спрем ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“ и БСП в техните опити да опраскат тази съдебна реформа“, заяви Петър Петров.

Мандатът на членовете на този съвет изтече през октомври 2022 г., а гласуването на единствения кандидат за поста на главния прокурор Борислав Сарафов е насрочено за утре.

Промяната в нагласите на депутатите от ГЕРБ-СДС и БСП в пленарната зала днес, дойде след поискана почивка от номинирания за социален министър в новото правителство и съпредседател на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов.

Единствено формацията ДПС – Ново начало не подкрепи забраната за ВСС с изтекъл мандат, въпреки че ден преди това в правната комисия против гласуваха и ГЕРБ, и БСП.

Гласуването на текстовете дойде непосредствено преди президентът Румен Радев да връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство. Кандидатът за премиер от ГЕРБ-СДС представи проектокабинета, който се очаква да бъде гласуван в четвъртък.

На практика обаче, макар и парламентът да спира процедурата по избор на Борислав Сарафов, той дава възможност временно изпълняващият функциите главен прокурор да остане ръководител на държавното обвинение. Причината е, че според приетите текстове ВСС с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор, което всъщност означава, че докато НС не подмени квотите си във ВСС, а с това и целият му състав, държавното обвинение ще се управлява от „изпълняващ функциите“, какъвто е сега самият Сарафов.

Този и.ф. може лесно да бъде подменян – когато прокурорската колегия пожелае това, а за подмяна на парламентарната квота в съвета се изисква трудно постижимото квалифицирано мнозинство.

Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев, коментира, че промените в Закона за съдебната власт, които в момента депутатите обсъждат на второ четене, имат само една цел – да бъде спрян конкретно изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор.

„Може да има, може да няма“ – така отговори той на въпроса ще има ли избор за нов обвинител номер едно утре.

„Ако има обнародван (закон – б.р.) в Държавен вестник утре, нашето решение ще бъде едно, ако няма обнародван, вероятно ще трябва да разсъждаваме какво да направим – дали да отложим, да спрем, докато бъде обнародвано това, което е прието като закон, защото очевидно, че няма как да не съобразим това, че днес в пленарна зала на второ четене са приети текстове, които по някакъв начин рефлектират върху утрешното решение на Пленума“, коментира Даниела Марчева от Съдийската колегия на ВСС.

От своя страна Боян Магдалинчев каза:

„Имаме готовност за всичко – и да продължим процедурата до момента, в който се обнародва в Държавен вестник, и да следим внимателно това, което парламентът ще приеме“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук