За първи път новосъздадената Временна анкетна комисия за разследване на приватизацията на ЧЕЗ и предстоящата продажба на „Инерком“ ще заседава.
Комисията бе създадена по настояване на БСП и със съгласието на ГЕРБ. Тя започва работа в момент, когато документите за продажбата на българските активи на ЧЕЗ на „Инерком“ вече са внесени в Комисията за защита на конкуренцията.
Реално засега това е единственият орган, който може да спре сделката.
Сделката за придобиването на ЧЕЗ разтърси държавата. След спешна среща при премиера Бойко Борисов, собственичката на компанията-купувач „Инерком” Гинка Върбакова замина за Чехия, за да говори с продавачите какви са вариантите българската държава да участва в управлението на дружеството.
Информациите, които се появиха в чешките медии се разминаваха драстично с думите на официалните власти. Например, данните, че международни кредитни институции са отказали финансиране на „Инерком” бяха опровергани от ръководството на българското дружество.
Освен това в разследване на чешките медии стана ясно, че „Инерком” не е дала най-високата цена за купуването на активите на ЧЕЗ в България.
Според разследването индийската компания „Индия Пауър“ заедно с малка българска компания „Фючър Енерджи“ са предложили малко над 17 милиона евро по-висока цена за българските активи на ЧЕЗ от компанията на Гинка Върбакова.
Въпреки това офертата на „Инерком“ е оценена като по-благоприятна. Това съобщи за БНР чешкият журналист Петър Кубка.
Решението дали в ЧЕЗ може да участва и българската държава, трябва да вземе самото чешко дружество.