Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

Петър Ганев от Института за пазарна икономика изрази надежда за позитивно развитие на строителния сектор по време на дискусия, подчертавайки наличието на инвестиции и търсенето на кадри от страната на компаниите през следващите три до пет години. Според него, следпандемичните данни за икономическия растеж в сектора са стабилни и обещаващи. Основното предизвикателство, обаче, остава недостигът на кадри и икономическата нестабилност.

Според прогнозите, в периода 2025-2026 г. правителството вероятно ще отпусне капиталови разходи, ако успее да преодолее текущите политически препятствия. Ганев сподели, че трябва и държавата да започне да инвестира в инфраструктура и съоръжения, което е от съществено значение за развитието на сектора. Той говори на форума „Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят“, организиран от „Главболгарстрой“, който отбелязва 55 години от съществуването си.

Ганев представи данни от анализа на Института относно количеството налични и нужни кадри в строителството.

Той припомни, че средносрочната бюджетна прогноза предвижда капиталови разходи от 10-11 милиарда лева за периода 2024-2026 година, което е около 5% от брутния вътрешен продукт. В разговори за Програмата за инвестиции на общините, която е с прогнозиран бюджет от 6,2 милиарда лева, Ганев добави, че оперативните програми за 2021-2027 г. предвиждат финансиране от 20 милиарда лева от ЕС и 4,3 милиарда на национално ниво. Той съобщи, че към 30 септември 2024 г. са усвоени 5,8% от средствата, а остналата част предстои да се изразходва. Консервативните оценки на Института показват, че по трите основни програми за строителство ще бъде отпуснато до 7,8 милиарда лева, от които 6,5 милиарда са европейски средства. Общо средствата по Плана за възстановяване и устойчивост се предвиждат на стойност 12,5 милиарда лева, включително 2 милиарда национално съфинансиране и потенциално 4,7 милиарда частни инвестиции. По оценка на Института стойността на строителните дейности е поне 8,1 милиарда лева, от които 6,3 милиарда лева са под формата на европейско финансиране. Този план има срок до 2026 г., което означава, че държавата ще разполага с достатъчно средства в бюджета за инвестиции и през следващите години.

Приходите в строителния сектор са достигнали 28,5 милиарда лева през 2023 г., отчитайки ръст от около 22%. От трите основни подсектора – строителството на сгради, съоръжения и специализирани строителни дейности, строителството на съоръжения има най-голям дял от приходите – 40%. Добавената стойност в сектора е 6,5 милиарда лева с ръст от около 30%, което представлява 4,4% от общата добавена стойност на икономиката. Тя е разпределена сравнително равномерно между подсектори, като всеки от тях генерира над 2 милиарда лева добавена стойност.

През 2023 година инвестициите в сектора са 2,3 милиарда лева, представляващи 7,1% от общите инвестиции на нефинансовите предприятия. Ганев коментира, че строителният сектор е активен по отношение на инвестиции. Най-голямата сума, над 1,2 милиарда лева, е инвестирана в строителство на сгради.

Според икономиста секторът има значителен потенциал за растеж, особено в изграждането на съоръжения и инфраструктура, а не само в строителството на нови сгради.

През 2023 г. в сектора са ангажирани 131 000 души, което представлява 5,9% от общата заетост в икономиката. От тях 50 000 работят в строителство на сгради, 47 000 – в специализирани строителни дейности и 33 000 – в строителство на съоръжения, където също така са най-високите добавени стойности и възнаграждения. В сектора около една трета от позициите, или 40 000, не изискват специална квалификация, 33 000 са квалифицирани работници, 19 000 – оператори на машини и превозни средства, а специалистите и техниците общо са около 20 000. На ръководни позиции работят 7200 души, в групата на които са най-квалифицираните кадри с висока производителност и доходи. Според данни от средата на годината, заплатите в сектора са нараснали с 17-18% на годишна база, като средната заплата през средата на 2024 г. очаквано ще достигне близо 1900 лева, като се доближава значително до средната в преработващата промишленост.

Средната заплата в подсектора „Строителство на съоръжения“ достига 2140 лева за 2023 година, което при предвиден ръст от 20% най-вероятно ще нарасне до около 2500 лева през следващата година, уточни Ганев. В предприятия с между 50 и 249 служители, средната заплата е 1930 лева за 2023 г., а в по-големите компании с над 250 служители – 2536 лева, която е над средната за страната и с 63% по-висока от средната за сектора. Икономистът посочи, че големите предприятия предлагат средно с 60% по-високи заплати от средните в сектора, а в строителството на съоръжения заплатите са още по-високи. Средните заплати за ръководни позиции, специалисти и техници в строителството на съоръжения са значително висок, като средната заплата на ръководните позиции достига близо 8000 лева.

Според проучване на Агенцията по заетостта, строителството е най-търсената професия, като се очакват 23 000 заявки за наемане на квалифицирани работници в следващите 12 месеца.

В допълнение на тези 23 000 строители, има необходимост от над 5000 строителни техници, повече от 3000 помощници в строителството и над 2100 строителни монтажисти. Според оценки в следващите 3-5 години недостигът на кадри в строителния сектор ще се увеличи до около 18 000 души, посочи икономистът.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук