В заглавието няма грешка. Има просто парадоксално двойно отрицание, което може да бъде родено само в Кремъл и широките околности. Тук, макар и трудно, обясняваме как.
Въпросът за статута на частните военни компании ще бъде разгледан, но сега е ясно, че ЧВК „Вагнер“ като юридическо лице „не съществува и не е съществувала“, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, известен още и като „Устата на Путин“.
Песков добави, че „сложният въпрос с юридическия статут трябва да бъде изучен“, предаде БиБиСи.
Как я е нямало ЧВК „Вагнер“, след като е воювала и в Африка, и в Сирия, и в Украйна, Песков не обясни. Нито кой и как е управлявал войската, оръжията, офисите и рекламните билбордове из цяла Русия – това също е неизвестно. А че не е частна – това обяви самият Путин дни след метежа на Пригожин. Той обясни, че ЧВК „Вагнер“ е била изцяло на издръжка от руската държава.
„От Министерството на отбраната, от държавния бюджет, ние изцяло финансирахме тази група“, заяви президентът. (Нещо, което тотално противоречи на изявленията на Пригожин през цялото време на „несъществуването“ на Частната военна компания „Вагнер“.)
Фактически прессекретарят Песков повтори обърканите приказки на господаря си Путин, който вчера за пръв път коментира срещата си с Евгений Пригожин и офицери от неговата частна военна компания, която не съществува. Тайната среща се състояла в Кремъл, 5 дни след устроения от вагнеровците метеж и убийството на 15 руски пилоти, които се опитваха да ги озаптят с хеликоптери и самолет.
„Ами ЧВК „Вагнер“ не съществува! У нас няма закон за частните военни компании! Просто не съществува!“, заяви Путин пред придворен журналист. После се поправи: „Има такава група, но тя юридически не съществува.“
По този начин Путин призна, че ЧВК „Вагнер“ през всичките тези години е била извън закона, защото в Русия по закон не могат да съществуват частни военни формирования, припомня БиБиСи.
Според версията на Путин „Вагнер“ е получила от държавата за периода от май 2022 г. до 2023 г. около 86 милиарда рубли (860 милиона евро) заплати и бонуси, плюс около 110 милиарда рубли (1,1 милиарда евро) за застраховки на ранените и загиналите „ненаемници“.
Така юридическият парадокс как и по какви фактури руската държава е плащала милиарди на нещо, което не съществува, остава неясен дори на руския президент. Но той щял бил да разбере как, Песков обеща.
Дотогава ще тънем в догадки кой почти превзе Бахмут с цената на 20-30 хиляди жертви и кой псуваше Шойгу, че не му дава достатъчно снаряди.
Всичко за войната в Украйна – четете тук