Петър Величков

В убийството на писателката Яна Язова и ограбването на ръкописите са замесени едни хора с голяма власт тогава.

Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ писателят и изследовател на творчеството и живота на писателката Петър Величков.

На 9 юли бяха отбелязани 50 години от смъртта ѝ, причините за която до днес официално не са изяснени.

Убиецът ѝ или крадците на ръкописите ѝ е трябвало да бъдат арестувани и съдени, но за съжаление това нещо не се е случило. Няма как това сега да бъде поправено. Ние не знаем нейният архив какво друго е съдържал. Той идва до нас ограбен, разказа Петър Величков.

По думите му писателката е имала досие в Държавна сигурност, което обаче в един момент е изчезнало. В МВР също не били открити документи, които да документират смъртта на Яна Язова.

Години наред изследователят защитава тезата, че мотив за убийството на авторката, която преди 9 септември 1944 година е имала световно признание и е била част от интелектуалния елит на страната, са нейните ръкописи, които тя не успява да публикува в условията на новия комунистически режим.

След смъртта ѝ жилището е претършувано, но благодарение на тайник, където са били скрити ръкописите, днес авторката „оживява“ отново за читателите. Така се появяват романите „Левски“, „Бенковски“, „Шипка“, „Александър Македонски“ и „Соления залив“

Късметът на Яна Язова е тайникът на нейния диван. Това са едни тъмнозелени дивани, които по това време са били изключително модерни. Те са имали огромно дъно, където са били черновите на нейните неиздадени романи, които ние днес вече познаваме. Ако нещо друго е имало, което не е било в този тайник и не е предадено на архива, то е изгубено безвъзвратно. Благодарение на този тайник Яна Язва днес е с пет сериозни романи и се нарежда сред големите имена на миналия век“, разказва Петър Величков.

Писателката остава изолирана от обществения и литературен живот на страната 30 години. След смъртта ѝ обаче избухва скандал. През 1985 г. тръгва слух, според който писателят Николай Хайтов подготвя да публикува нейния роман за Левски като свой.

Този опит е осуетен, след като Петър Величков, който по това време е журналист във вестник „АБВ“, успява да намери ръкописите на Язова в Държавния архив и да публикува откъси от нейния роман.

През 1987 година романът „Левски“ излезе в над 100-хиляден тираж и беше една от сензациите в българската литература, а и до ден-днешен. Сега, каквато и да е сензацията, тя се продава в 2-3 хил. екземпляра максимум. Това беше нещо колосално. И именно успехът на романа „Левски“ отвори пътя на Яна Язова и веднага на другата година излезе и „Бенковски“, а 1989 г. излезе и „Шипка“, а издателство „Български писател“ беше закрито, спомня си Петър Величков.

Цялото интервю с писателя и литературен историк четете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук