От „Продължаваме промяната“ излязоха с остра критика към регулаторните органи, които определиха инициативата на министерството на икономиката „Достъпно за вас“ като недопустима. Тя има за цел намаляване на цените на стоките от първа необходимост.
В становище от Комисията за защита на конкуренцията, каквото по принцип не се изисква, но от министерството са поискали, се посочва, че подобна мярка на правителството ще наруши правилата за защита на конкуренцията.
„Антимонополният регулатор с ръководство, пряко обвързано с ГЕРБ и с изтекъл мандат, се обяви срещу интересите на българските граждани и срещу мерките на правителството против инфлацията. КЗК се опитва да попречи на въвеждането на мярка за намаляване на цените на хранителни стоки от първа необходимост, като даде становище против инициативата на Министерството на икономиката и индустрията „Достъпно за вас“ с аргументи без никакво правно основание“, се казва в позиция на ПП, изпратена до медиите.
Вместо идеята на министър Богдан Богданов, която получи първоначалната подкрепа от търговските вериги, според КЗК възможна мярка за справяне с ръста на цените е „предоставяне на индивидуални пакети хранителни продукти и осигуряване на топъл обяд“, акцентират от партията.
Според тях позицията на комисията демонстрира „престъпна институционална безотговорност и изглежда като поредната предизборна “бухалка”, с която се атакува кабинета “Денков” предизборно. „Това за пореден път потвърждава колко належаща е промяната в ръководствата на регулаторите, което ние от ПП-ДБ ще поставим като приоритет още в първите дни след възстановяване на работата на Народното събрание“, ангажират се от формацията.
Председател на комисията е Юлия Ненкова – майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков. КЗК е пряко ангажирана с констатиране на монополи на пазара – за какъвто сега депутати от ГЕРБ и ДПС твърдят, че има при „Лукойл“.
Това монополно положение при данъчните складове беше разкрито от тогавашните депутати Мартин Димитров и Петър Славов, които с помощта на Закона за достъп до обществена информация успяха да разкрият, че рафинерията държи близо 90 процента от складовете за съхранение на гориво.
Въпреки това КЗК до момента не е успяла да намери аргументи в тази посока, което поставя под съмнения нейната обективност и безпристрастност.