Новият бюджет ще бъде социален и няма да застраши влизането на България в Еврозоната. Първата основна идея е това да бъде бюджет на растежа. Това съобщи премиерът Кирил Петков в интервю за БНТ.
„Вкарваме публични инвестиции от 5,8% от БВП, почти ги удвояваме, което ще даде много работни места и възможности за много бизнеси.“
Петков заяви, че при налични капиталови инвестиции, следващата стъпка е инвестициив в човешки ресурси.
„125% от средната работна заплата ще бъдат учителските заплати, инвестираме в детски градини, за пръв път безплатни детски градини и ясли не като социална мярка, а като част от мярката за образование, защото ако ходят там, шансът да са по-успешни е по-голям. 70 млн. в самите детски градини инвестираме, в Детска болница.“
Петков също заяви, че не трябва да има хора под линията на бедност.
„Бюджетът има инвестиции в капитал, инвестиции в човешки капитал и социална мрежа, която пази от прекалена бедност.“, обясни Петков.
Относно критиките, че бюджетът може да попречи на влизането на България в еврозоната Петков отговори:
„Дефицитът е 4,1% с ковид мерките, без тях е 2,5%, което изцяло ни дава възможност да кажем, че сме изцяло в критериите на ЕС, обясни премиерът.“
За инфлацията има два аспекта – единият е цените в цяла Европа, там нямаме контрол. Втората част, което е българският компонент, е увеличаването на пенсиите, каза още премиерът.