Премиерът Кирил Петков проведе среща с членовете на Българската петролна и газова асоциация. Какво е било обсъдено министър-председателят коментира на брифинг в Министерския съвет.
„Имаме големи количества горива в цялата система. Всички са заредени. Причината за паниката в сряда е, че са се използвали снимки от малки бензиностанции, които са се изпратили, чрез социалната медия, навсякъде под политическа или хибридна атака. Хората, които са организирали това, са свързани с младежката организация на ГЕРБ”, посочи Петков.
„Ето как те използват в момента страха от войната, и въпреки че цялата система е била абсолютно обезпечена с гориво, за няколко часа се създава паника, която накара хората да се редят на опашки, да пълнят резервоари без да има никаква причина за това. От тук нататък, това което се разбрахме всички, е че усетим ли подобен тип хибридна атака, опит за политическо разклащане на системата или опити да се градят политически дивиденти, върху хора които се редят на опашки ние ще имаме координиран моментален отговор, за да може населението да не се поддава на подобни лъжи и манипулации“, каза още премиерът.
Кирил Петков коментира и как се работи с европейската прокуратура.
„МС ще стане директна точка за контакт към Европейската прокуратура. Сигнали от Министерски съвет ще ходят директно към Европейската прокуратура без да има други посредници“, посочи още министър-председателят.
Той обясни, че иска да направи нови отношения между Европейската прокуратура и Министерски съвет, като целта е да няма посредници, за да може експедитивно да се изпращат сигнали, които са свързани с корупция с европейски средства.
Министърът на енергетиката Александър Николов обясни ситуацията с цената на газа
„Относно горивата, ако търсенето се увеличава с 10-15 или 20 % е една ситуация ,ако в рамките на ден е три-четири пъти по-високо, ако виждаме цистерни, които се пълнят с дизелово гориво, е меко казано странно. Добрата новина от създалата се ситуация е, че стрес теста беше преодолян и благодарение на всички колеги, които направиха така, че пазарът да устои на този натиск“, заяви още Николов.
Той посочи, че страната ни е отворена към целия европейски пазар и цените на производителите и на веригите, са пряко зависими от международни пазари.
“ За съжаление към момента и в по-голяма степен от съответните котировки в Русия. Ако изключим този фактор, през последните няколко седмици цените се повишиха с няколко десетки проценти. Колкото и да искаме да сме остров, в който стабилността се запазва на цените във всяка една ситуация, това е практическо невъзможно“, допълни още министърът на енергетиката Александър Николов.
Той отговори и на въпрос как ще се действа в подобна ситуация.
„Подобна ситуация означава да няма проблем, а той да е създаден изкуствено. Това, което ще направим в този си формат, да бъдете безкрайно наясно къде, какви количества има. Какво се очаква като начин на дистрибуция, как ще достига до крайните потребители и т.н. Всякакво съмнение или всякаква паника, която е внесена, да могат да бъдат тези съмнения много ясно и на база данни разсеяни- Това ще е подходът“, заяви още Николов.
Вицепремиерът Корнелия Нинова съобщи как БСП ще отговори на своите избиратели за цените на тока и компенсациите
„С конкретни отговори. Правителството още в началото на годината предприе мерки за компенсации за небитовите потребители, така и чрез мораториума за битовите потребители. Даваме си сметка колко е трудно на тези хора. Предприехме с бюджета за 2022 г. допълнителни мерки“, каза още Корнелия Нинова.
Тя визира увеличаване на броя на семействата, които да получават енергийни помощи, политиката за осигуряване на дърва за семействата, които ползват дърва на приемливи цени, както и увеличаването на доходите. „Разбира се, даваме си сметка, че това може би не е достатъчно, но през бюджета направихме всичко възможно правителството да подпомогне различни сфери от обществения живот и групи от хора“, каза Нинова.