Теменужка Петкова, газа
на снимката: Министърът на енергетиката Теменужка Петкова

В интервю за БТВ енергийният министър Теменужка Петкова коментира предстоящото увеличение на цените на природния газ у нас от първи октомври с поисканите от „Булгаргаз“ 14%. В опит да оправдае новия скок в цените тя заяви, че те не зависели от енергийното министерство.

През месец май обаче „Газпром“ постигна споразумение с ЕК, която заведе дело срещу руската компания за монопол на цените в Централна и Източна Европа. За да избегне плащането на големи неустойки, газовият гигант се задължи да продава синьо гориво на България и ще 4 държави (Литва, Латвия, Естония и Полша), които в момента са ощетени, на конкурентни цени.

За да се случи това обаче всяка една от тези държави трябва да инициира преговори с „Газпром“ за предоговаряне на цените. Срокът за това е 11 седмици, които вече са към края си. Както е известно, до момента българското правителство не е поканило компанията за разговорите, които биха могли значително да намалят цените на газа за страната ни.

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг енергийният експерт Христо Казанджиев настоя, че трябва да се действа веднага, иначе управляващите обричат гражданите да продължават да плащат високи цени за газа.

Опитвайки се да се оправдае, Петкова повтори мантрата, че „цената се определя по формула и зависи основно от цената на петролните продукти и курса на щатския долар“, като пропусна да отбележи факта, че има начин България да купува по-евтин газ от Русия, както го правят западноевропейските държави. По този начин биха се намалили или поне не бха нарствали толкова рязко цените за електроенергията и топлинната енергия у нас, които растат пропорционално на цените на газа.

От изледване от 2014 г., публикувано в „Радио Свободна Европа“ става ясно, че България купува газ от Русия за над 475 долара за 1000 куб. метра. Такива са цените и за Гърция, Украйна (след анексирането на Крим), Полша, Чехия, Литва, Латвия и Естония.

Петкова, газа

За сравнение Германия, която е най-голямата европейска държава вносителка на руски газ (над 50 млрд. куб. метра), плаща между 325 и 400 долара за 1000 куб. метра газ. Същите са цените и за Франция, Молдова, Австрия и Унгария.

От данните от 2014 г. ясно се вижда, че най-малко за руския газ плаща Беларус – под 200 долара за 1000 куб. метра газ.

Според същото изследване някои държави в Европа са изцяло зависими от руския газ. Сред тях са България, Армения, Беларус, Естония, Финландия, Латвия и Литва. Въпреки това е ясно, че не във всички от тях цените на газа са толкова високи, колкото у нас, въпреки монополното положение на „Газпром“.

Петкова, газа

Експертите са единодушни, че бездействието на българското правителство по отношение на преговорите с „Газпром“ действа единствено в интерес на Русия и нейния газов гигант. Щетите, които то ще нанесе на българските граждани, ще се изплащат още дълги години.

Парадоксално е, че ЕК успя да принуди „Газпром“ да намали нечестно високите цени за 5 европейски държави, сред които и България, а самата тя отказа да направи минималното усилие, което би гарантирало на гражданите й по-достъпни цени на газа, тока и топлинната енергия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук