Петя Георгиева
На снимката: д-р Петя Георгиева/ Източник: ИПИ

Заложената в бюджета да следващата година инфлация е 4.8 процента и е предвидено тя да намалява в средносрочен план. За мен това донякъде е реалистично, можем да очакваме нещо подобно да се случва.

Това коментира в интервю за ДЕБАТИ икономистът д-р Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.

Тя каза, че подобно „охлаждане“ на инфлацията се наблюдава като цяло в ЕС.

„Предполагам, че и у нас ще се случат тези събития. Въпросът е да се остави ли на такова ниво инфлацията, по-ниска ли ще бъде, по-висока ли – тук вече може да има различно вариране. Като цяло макропрогнозата е сравнително реалистична и можем да очакваме тя да се сбъдне“, допълни тя.

По отношение на събираемостта Петя Георгиева е на мнение, че това зависи от усилията, които ще положи НАП като приходна агенция.

„Тук вече много зависи политиката на министерството каква е. Дали ще гонят големите данъкоплатци, дали ще има някакви други видове данъци – много е важно в чисто оперативен порядък как ще се случват нещата“, обясни тя.

Според нея притеснителната част в бюджета е по отношение на увеличаващата се данъчна тежест.

„Има нови данъци, които сега се въвеждат, има корекции в стари данъци, които ще се въведат с повишаване на данъка. Това, като цяло не е добра бизнес среда“, допълни Петя Георгиева.

Тя коментира и въвеждането на допълнителен данък върху мултинационалните компании.

„Това е по европейска директива, така че ние не можем да го избегнем. Проблемът е обаче, че той ще попречи на това, което винаги сме смятали, че България има като предимство – ниските данъци. Така инвеститорите, които трябва да привлечем в България, трябва вече да ги привлечем по друг начин. А ние нямаме кой знае колко конкуренти предимства за привличане на чуждестранни инвеститори, така че това е много сериозен проблем за бизнеса“, обясни икономистът.

Цялото интервю четете утре.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук