Борис Джонсън
на снимката: Борис Джонсън - премиер на Великобритания

Борис Джонсън бе подложен на натиск да се откаже от своята стратегия за Брекзит, пише „Таймс“ и да „излезе с план „Б“, след като се появиха предположения, че той би могъл да наруши закона, за да осъществи Брекзит без сделка.

Дейвид Лидингтън, фактическият заместник на британския премиер Тереза Мей, предупреди, че ще възникне „опасен прецедент“, ако г-н Джонсън реши да не спази закона.

Това изявление бе в отговор на твърденията на премиера, че само „на теория“ ще трябва да се съобрази със закона на опозицията, който блокира излизането от ЕС без сделка.

Борис Джонсън също написа на членовете на партията на торите в петък вечерта, заявявайки: „Те току-що приеха закон, който ще ме накара да помоля Брюксел за удължаване на срока за Брекзит. Това е нещо, което никога няма да направя. „

Но Лидингтън, който ебивш европейски министър, казва в предаване на Радио Би-Би-Си 4: „Това е основополагащ принцип. Нашата държава се управлява от закона и се надявам, че никоя партия не би оспорила това“.

„Неспазването, потъпкването на определен закон създава наистина опасен прецедент.“

Премиерът заяви пред журналисти, че няма да продължи да търси друго удължаване на срока от Брюксел, тъй като влизащият в сила закон, който се очаква да бъде одобрен от кралицата в понеделник, го принуждава да го направи, ако не бъде постигнато споразумение до 19 октомври.

На въпрос дали ще се подчини на новия закон, който изисква той да пише до лидерите на ЕС с искане за повече време, г-н Джонсън отговори: „Няма да го направя. Не искам отлагане.“

Неговите коментари доведоха до спекулации, че вероятно той е готов да подаде оставка и да натовари Корбин да състави правителство.

Един високопоставен представител на правителството заяви, че цялата стратегия на г-н Джонсън е била „от отделни парчета“, т.е. не е била цялостна. В частност, министрите от кабинета поискаха „фундаментално преосмисляне“ на подхода на Даунинг стрийт.

„Борис трябва да сключи мир с бунтовниците сред Торите и да се заеме сериозно със сключването на сделка с Брюксел, дори ако това означава пожертване на Спартанците [твърдите привърженици на Брекзит]“, казва един от тях. „Доминик Къмингс, старши съветник на Джонсън, може да е много умен, но планът му се провали. Сега имаме нужда от план Б. „

Друг министър от кабинета предупреди, че Борис Джонсън няма да има друг избор, освен да поиска удължаване на член 50, ако иска да остане министър-председател. „Като правителство ние спазваме върховенството на закона или се оттегляме“, казаха те. „Мисля, че главният прокурор би се съгласил с това.“

Един дори предполага, че Джонсън може да подкрепи втори референдум: „Не можем да проведем избори след 31 октомври, защото ще бъдем разгромени от партията Брекзит. По отношение на Борис, смята, че всъщност той иска да остане на власт. Мисля, че е напълно възможно той да стигне до извода, че вторият референдум е единственият начин да разреши проблема. „

При посещението си в Шотландия Борис Джонсън се опита да засили натиска върху опозиционните партии да се съгласят на предсрочни избори и изключи изпълнение на каквото и да е удължаване по член 50.

„Не познавам в историята на демокрацията да е имало опозиция, която да е отказала провеждането на избори“, каза той. „Мисля, че очевидно те нямат доверие на хората, не вярват, че народът ще гласува за тях и затова отхвърлят изборите.“

Съветници в правителството признаха неофициално, че Даунинг Стрийт е изчислила погрешно реакцията на лейбъристите на предизвикателство за избори. „Планът бе да се използва заплахата от спиране на парламента, за да се извадят на показ бунтовниците“. „Винаги сме знаели, че ще се опитат да ни накарат да отложим Брекзит. Но очакването бе, че Корбин ще подкрепи избори. Това бе огромна грешка.“

Има опасения, че Джонсън е разчитал твърде много на съветите на 47-годишния Къмингс и Ники да Коста, директор по законодателните въпроси на Даунинг стрийт, без да се консултира с по-широк кръг.

На среща на специалните съветници на торите миналата вечер Къмингс ги посъветва да сдържат нервите си, предупреждавайки, че ако са си мислили, че миналата седмица е хаос, това е „само началото“. Източник от стаята сподели: „Той каза, че хората, които са „ загубили “миналата седмица [по отношение на стратегията на правителството], ще претърпят истинска катастрофа следващата седмица.“

Борис Джонсън отхвърли предложенията да уволни Къмингс, когото много депутати от Тори обвиняват за изгонването във вторник на 21-те бунтовници. „Съветниците съветват, а министрите решават“, каза премиерът. „Голямата картина е, че прекарвахме дълго време в опит да опровергаем това и мисля, че британската общественост наистина иска да напуснем.“

Опозиционните лидери се съгласиха в конферентен разговор, че ще сложат вето в понеделник на всеки ход на правителството за свикване на общи избори за 15 октомври. Висш източник от лейбъристите заяви, че партията няма да се противопостави на дата за избори преди 31 октомври – стига да бъде след 19 октомври, докогато Джонсън ще бъде задължен да поиска удължаване на срока.

Анкета посочи , че ако се проведат общи избори утре, торите ще победят лейбъристите с 37% до 30%. В проучването, също така, хората бяха запитани дали ще гласуват, ако изборите се проведат след 31 октомври, с Великобритания все още в ЕС. Според този сценарий водачеството на торите изчезва, като ICM поставя партията наравно с лейбъристите с 28%, а партията Брекзит с 18%.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук