Тереза Мей
На снимката: Борис Джонсън и Тереза Мей

Въпреки рекордната си победа Владимир Путин заедно с поздравленията  ще продължава да чува от западните лидери призиви за яснота по случая с отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му. Министър-председателката на Великобритания Тереза Мей заяви, че Русия е имала мотив и намерение да извърши атентата в Солсбъри.

„Това нервно-паралитично вещество беше от групата „Новичок“, то беше създадено от съветските експерти и мисля, че Русия има мотив и намерение и това е част от модела на поведение на Русия в Европа, което наблюдаваме. Това се случи във Великобритания, можеше да ес случи в друга държава“, каза в понеделник британският премиер по телевизия „Скай нюз“.

Британският външен министър Борис Джносън, пък, окачестви отричанията на Кремъл за атаката срещу бившия офицер от ГРУ като „все по-абсурдни“.

Москва категорично заяви, че не е свързана със случая и опита да въвлече и други страни като потенциален източник на отровата от групата „Новичок“, с която е извършена атаката. Говорителят на външното министерство Мария Захарова обясни, че през съветско време доста специалисти са избягали в западни страни и са могли да разкрият детайли от разработките си. По-специално бяха упоменати САЩ, Великобритания, Швеция и Словакия. Това предизвика още по-голямо възмущение и политическото поведение на руснаците бе определено в някои медии като подигравка.

В телефонен разговор с Владимир Путин френският президент Макрон е призовал Русия да сътрудничи сериозно в разплитането на аферата. Обявената като възможен притежател на „Новичок“ Швеция пък се противопостави енергично на въвличането си в скандала и обяви, че ще привика руския посланик в Стокхолм на 20 март във връзка със случая „Скрипал“. Външният министър Маргот Валстрьом определи думите на Захарова като „неприемливи“. Заедно със Словакия северното кралство категорично отрече да има общо с отровата.

Междувременно стана ясно, че полските власти обмислят изгонването на руски дипломати от страната си като акт на солидалност с Великобритания по случая „Скрипал“. Варшава може също така да въведе санкции срещу руски компании и чиновници, а заместник-министърът на външните работи Конрад Шимански по-рано заяви, че ще се опита да убеди Германия да се откаже от строителството на газопровода „Северен поток 2“. По думите му случаят в Солзбъри поставя огромни въпросителни пред надеждността на Русия като партньор.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук