Близо 30 процента от милионите сирийски бежанци, които в момента са в Близкия изток, изразяват желание да се завърнат в родината си след падането на режима на Башар Асад, съобщи върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, цитиран от Ройтерс.
Той добави, че през миналата година почти никой от тях не е искал да се върне, споделяйки пред журналисти в Дамаск след среща с новото сирийско правителство.
Информацията, предоставена от Гранди, се основава на оценка, проведена от ООН през януари.
Около 200 хиляди сирийски бежанци вече са се завърнали след свалянето на Асад, а също така около 300 хиляди сирийци, напуснали страната по време на конфликта между „Хизбула“ и Израел през септември и октомври, повечето от които вероятно остават в Сирия.
Завръщането на около 6 милиона сирийци, които са избягали в чужбина по време на гражданската война, както и на многобройни вътрешно разселени, е приоритет за новото управление в Сирия.
Гранди обаче подчерта, че за осъществяване на това ще е необходима по-голяма помощ от донорите, както и преразглеждане на санкциите срещу Дамаск. „Ако санкциите бъдат отменени, това ще подобри условията за връщане на хората“, добави той.
По-рано този месец САЩ временно отложиха санкции в определени сектори, включително енергийния, за срок от шест месеца, но новите власти настояват за допълнителни облекчения.
Гранди отбеляза, че бежанците реагират на политическия процес, в който участва лидерът на новото правителство Ахмед аш Шараа, насочен към създаването до 1 март на по-представително правителство в Сирия.
„Бежанците следят какво казва той и неговите сътрудници, и смятам, че това е причината много да решат да се върнат. Все пак, още много ще се завърнат, ако положението продължава да се подобрява“, каза върховният комисар за бежанците на ООН.