С днешното си извънредно заседание парламентът даде старт на новия политически сезон. В началото на пленарното заседание прозвучаха химните на България и ЕС, а председателят на Народното събрание Цвета Караянчева пожела ползотворна работа на народните представители.
До там обаче приключиха тържествата и добрият тон.
От ГЕРБ не пропуснаха да се похвалят за добре свършената работа и признанието на европейските институции. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обвини политическите опоненти на ГЕРБ, че „тонът на говорене отдавна е преминал границите на приличието“ и добави:
„Знаем, че сме неудобна коалиция за опонентите си, защото съумяхме да дадем отпор на безотговорния популизъм. За пореден път заявяваме волята си да следваме законодателните приоритети в управленската програма на ГЕРБ-ОП. Знаем, че именно заради постоянството ни да изпълняваме обещанията и продължаваме да получаваме обществено доверие и подкрепа, това ще проличи отново и на предстоящите избори догодина за ЕП. Българското председателство ни даде безценен опит, работеща администрация.“
Лидерът на БСП Корнелия Нинова не изневери на себе си и побърза да поиска оставката на правителството, разпускането на парламента и нови предсрочни избори.
„Това мнозинство е изчерпано. Искаме разпускане на парламента и предсрочни избори“, заяви Нинова от парламентарната трибуна и добави:
„В последния месец се случиха две събития и една трагедия, които казват всичко. Не само са съответните месеци и седмици, но и за последните 29 години. Срина се Търговския регистър, блокира целият икономически живот в страната, а държавните институции бяха абсолютно безпомощни да реагират на това. 250 000 души, които държавата е задължила да се застраховат с „гражданска отговорност“, бяха излъгани от застраховател, който правителството е лицензирал. Държавата остана безучастна към тази трагедия. Трето – 17 души загинаха невинни, заради корупция и кражби, които вече убиват физически“, посочи Нинова, визирайки тежката автобусна катастрофа в Искърското дефиле.
Според нея тази трагедия е създала голяма напрежение, на чийто фон е дошла и информацията, че чуждестранните инвестиции в страната са се сринали 10 пъти.
Председателят на БСП засегна и проблма с предстоящото увеличение на цената на газа от 1 октомври. Тя обеща, че само 20 народни представители от левицата ще стоят в пленарната зала по време на заседанията, а останлите „непрекъснато ще обикалят сред избирателите си, за да чуят техните искания“.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ пък описа обстановката в началото на политическия сезон като „изключителна и обтегната“.
„Институциите си говорят на различни езици, започват да се изживяват като независими бастиони на властта, а отсъствието на експертния потенциал поставя пред риск от взимане на адекватни решение…Смяна на министри и предсрочни избори – какво от това. По-важният въпрос е какво да се прави след това. Как да се изгради авторитетът на държавността. Как да започнем диалога между институциите. Нужна е ясна програма и дълбоки реформи“, смята лидерът на ДПС.
От своя страна лидерът на „Воля“ Веселин Марешки обеща неговата паралементарна група да бъде „различна“.
„Воля“ ще продължи да бъде различната парламентарна група, защото изминалите месеци, от началото на 44 Народно събрание, ясно показаха на хората кой кой е в българската политика…От доста време има две Българии. Едната се е барикадирала зад дебелите стени на висшите държавни институции и гледа на всяка цена да се задържи по-дълго там, да подсигури роднините си с обществени поръчки, да назначи протежета на ключови позиции и да се чуди къде по света да си харчи комисионните. От другата страна са хората, които едвам свързват двата края“, допълни още Веселин Марешки.
В дневния ред на пленарното заседание се предвижда обсъждане на годишния доклад на Българската академия на науките за 2017 година. Депутатите ще се произнесат дали да разрешат тютюнопушенето в обособени помещения чрез промени в Закона за здравето, внесени от депутати от „Обединени патриоти”.