„Каскета срещу Тиквата: Българската мафиотска държава се докара до ръба“. Под това заглавие изданието авторитетното издание Politoco описва как „Криза с върховенството на закона избухна неприкрито под формата на конфронтация между главния прокурор и бившия премиер Бойко Борисов.“
„Нетфликс“, изяжте се от завист.
Най-новата политическа криза в България зависи от крайпътна бомба, израелски експерт по боеприпаси и смъртни заплахи в стил „Кръстникът“. Главните герои са главорезът главен прокурор Иван Гешев с прякор Каскета и (също толкова безмилостният) бившият премиер Бойко Борисов с прякор Тиквата.
Объркани ли сте? Не се притеснявайте, всички са. Но несъмнено това е ключов момент за върховенството на закона в България и усилията да се превърне балканската страна от 7 милиона души в пълноправна демокрация.“
Текстът е оформен като обяснение за незапознати чрез въпроси и отговори на това какво се случва в София, какви са корените му и какво би могло да последва.
„Защитаваната от политици мафия в България е вездесъща и нейните интереси включват наркотици, оръжие, контрабанда на хора и източване на еврофондове. За протестиращите (от 2020 г. Насам) свръхмогъщите прокурори на България лежат в сърцето на мафиотската структура, като винаги гарантират, че никоя „голяма риба“ никога няма да бъде изправена пред правосъдието в превзетата държава.
Откакто оцеля след уличните протести през 2020 г., Гешев изглеждаше почти невъзможен за отстраняване, отчасти защото се радваше на близки отношения с Борисов, кукловода на българската политика, на когото помогна да излезе от затвора миналата година“, пише още авторът Кристиян Оливер.
Макар да опитва да се шегува с това, че американският гигант за стрийминг на филми и сериали може да се ядосва, че не екранизирал подобен сценарий, статията разказва – предимно за служителите в институциите в Брюксел, които са сред основните му читатели – за „гражданска война в мрачното сърце на българската държава“.
Гешев е описан като човекът в основата на кризата
и „отдавна определян от антикорупционни и продемократични активисти като една от най-големите пречки пред сближаването на България с нормите на ЕС“. Но нещо сега се пречупи и „даде искрица надежда на тези, които се надяват да прочистят авгиевите обори от корупция“.
След като представя последните поврати в историята – от експлозията до кортежа на главния прокурор до обвиненията и контраобвиненията, Politico пита: „Чакай малко, Гешев не беше ли някога защитник на Борисов?“ и отговаря:
Да, партията на Борисов ГЕРБ беше ключова за назначаването на Гешев през 2019 г. Когато Борисов беше арестуван миналата година във връзка с разследване дали е изнудвал за милиони левове казино барона на име Васил „Черепа“ Божков, Гешев се хвърли да го спасява, като прокурорите заклеймиха случая като нелеп и политически мотивиран. В действителност случаят се възприема като класическо доказателство за това как българската прокуратура играе ключова роля в защитата на „големите риби.“
Говорейки за „злоба“ на Гешев, напомнящ за разследване за пране на пари и къща в Барселона, и „възмущение“ на Борисов от твърдението, че Гешев го е спасил, изданието цитира бившия премиер да казва, че решението за освобождаването му е взето независимо от две инстанции. „Изведнъж се оказа, че Гешев ме е спасил от затвора! Може би е трябвало да остана там още два дни. Искаш ли да се върна още два дни? Стига!“
Не е ясно какво предизвика срива между Борисов и Гешев,
коментира Кристиян Оливер.
„Има вероятност Борисов най-накрая да е видял, че Гешев се е превърнал в такъв проблем, че трябва да го притисне да се махне, ако иска да спаси политическото си бъдеще, да спечели надеждни коалиционни съюзници и да съживи позицията си на сцената на ЕС.“
След още описание какво се случва в правораздавателните среди авторът казва на предполагаемо стъписаните си читатели: „Да, правилно прочетохте: Министерството на правосъдието защитава зам.-прокурора от шефа му.
Поради високото темпо на събитията Politico не дава отговор на въпроса „Какво ще се случи?“, защото смята, че „действителната точка на пречупване все още не е достигната“, предаде „Дневник“.
„В един идеален свят тези невероятни сблъсъци биха предизвикали цялостно преразглеждане на българската съдебна система и евентуално дори конституционни промени. (…) Възможно е политическият натиск най-накрая да създаде мнозинството, необходимо във Висшия съдебен съвет на България, за да се осигури отстраняването на Гешев, но далеч не е ясно кой ще управлява шоуто политически, а Гешев казва, че има „мръсотии“ за членовете на ВСС.“
В заключение Гешев е представен като “ известен с ината си и едва ли просто ще се откаже“.
България, изглежда, се отправя към шестите си парламентарни избори за две години, защото Борисов едва ли ще успее да състави правителство, а и този развой може да бъде наложен от „големи разкрития за криминални действия“, завършва статията.
Още за България в международния новинарски поток – четете тук