Чернобил
Атомната елекктроцентрала в Чернобил

Потвърждението на Украйна, че руски войски са поели контрола над атомната електроцентрала в Чернобил, поражда опасения, че боевете в района могат да доведат до екологична катастрофа.

„Рискът случаен изстрел да предизвика истинска ядрена катастрофа е реален“, казва Ив Мариняк, френски ядрен експерт от асоциацията Négawatt.

Ядрените реактори в Чернобил – мястото на най-разрушителната ядрена катастрофа в света от 1986 г. – не работят, но в хранилището му има около 20 000 куб. м радиоактивни отпадъци. Ако съоръжението бъде поразено от тежко въоръжение, то може да претърпи щети, които да доведат до изхвърляне на „значително“ количество радиоактивен материал в атмосферата на местно ниво, „потенциално по-далеч от зоната на изключване“, каза Мариняк.

Това би имало сериозни последици за местното население, тъй като продължаващият конфликт вероятно ще затрудни евакуацията му, добави той.

В информационно съобщение, разпространено в петък следобед, Мисията на Украйна към ЕС предупреди, че отработеното гориво може да бъде превърнато в оръжие. „В ужасните ръце на агресора това значително количество плутоний-239 може да се превърне в ядрена бомба, която ще превърне хиляди хектари в мъртва безжизнена пустиня.“

Интерфакс съобщи, че говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков е заявил, че военните сили са постигнали споразумение с персонала на електроцентралата, за да гарантират сигурността на съоръжението. Той добави, че „нивата на радиация са нормални“ и че „персоналът продължава да работи с електроцентралата както обикновено и да следи нивата на радиация“.

В петък сутринта Държавната инспекция за ядрено регулиране на Украйна съобщи за високи нива на радиоактивност около атомната електроцентрала. Тя обясни тези превишени нива с „нарушаването на горния слой на почвата от движението на голям брой тежки военни машини през зоната на изключване и увеличаването на замърсяването на въздуха“.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви в петък, че е направила оценка на показанията и е стигнала до заключението, че те „са ниски и остават в рамките на оперативния диапазон, измерен в зоната на изключване от момента на нейното създаване“ и „не представляват опасност за населението“.

В град Припят, най-близкия градски район до централата, в петък бяха регистрирани нива на гама радиация, почти 10 пъти по-високи от предишните дни, достигащи 10 200 наносиверта на час.

Рафаел Мариано Гроси, генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), заяви в четвъртък, че агенцията наблюдава ситуацията в Украйна „със сериозна загриженост“ и „следи отблизо развитието на събитията“. Той призова „към максимална сдържаност, за да се избегнат всякакви действия, които могат да изложат на риск ядрените съоръжения на страната“, и подчерта, че нападението срещу ядрени съоръжения противоречи на международното право.

От МААЕ заявиха, че партниращата и организация в Украйна е съобщила, че „няма жертви, нито разрушения на индустриалната площадка“.

Луиз Лиенар, говорител на белгийската Федерална агенция за ядрен контрол, заяви, че понастоящем рискът за страните от ЕС е минимален. „Ситуацията е под контрол“ и е малко вероятно да предизвика замърсяване извън непосредствения район, каза тя, макар да добави, че това може да се промени в зависимост от „установените [радиоактивни] изхвърляния във въздуха, времето“.

Според Джеймс Актън, съдиректор на програмата за ядрена политика към Фондацията за международен мир „Карнеги“, по-големият риск идва от четирите действащи ядрени съоръжения в Украйна. Той изтъкна, че „голяма част от горивото в тези други реактори е значително по-радиоактивно от горивото в Чернобил“.

Ако някоя от действащите централи бъде засегната от силен пожар, това „може да има последици от европейски мащаб“, каза Мариняк, френски ядрен експерт.

Енергоатом, компанията, която експлоатира атомните електроцентрали в Украйна, заяви в четвъртък, че съоръженията работят нормално и че производството на електроенергия е стабилно.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук