Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна

Около 500 000 души работят на минимална заплата, която все още не е достойна. Те се лишават от много работи, паричният разход е повече от дохода. Това означава, че или се ползват заеми от роднини, или от бързи кредити, или от спестявания. Инфлацията е по-голяма от ръста на доходите, заяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

„Реално сме обеднели с инфлацията, защото може да си купим по-малко хляб, по-малко кашкавал, по-малко от всеки продукт. В много ведомства не е компенсирана комулативната инфлация назад. Настояваме да има необлагаем минимум на минималната заплата. Направеното от предния парламент е добра основа“, посочи експертът.

Той обясни, че не са одобрили проектобюджета на служебния кабинет, защото се търсят едни 800 млн. лева, с които да се вдигнат минимум с 10% заплатите на работещите в обществения сектор. „За педагозите има пари, но за никой друг няма”, каза Костов пред „Нова нюз“.

Според него данък печалба трябва да стане задължителен за всички от 1 януари догодина. Предложението на синдикатите е той да бъде въведен още от средата на тази година.

Към коментара на главния икономист на КНСБ обаче трябва да добавим – публична тайна е, че у нас масово се сключват трудови договори на минималната заплата. А всъщност работникът получава повече на ръка. Необлагаеми. Така и служителят, и работодателят крият данъци. Незаконна практика, която продължава години, без държавата да се намеси.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук