Късно през нощта, Сенатът на Полша одобри спорна реформа на Върховния съд, въпреки предупрежденията от Европейския съюз, Вашингтон и протестите в страната.
Промените бяха подкрепени от 55 сенатори, 22-ма бяха против, а двама се въздържаха.
Долната камара, която се контролира от управляващата партия „Закон и справедливост“, гласува с 235 гласа „за“ срещу 192 „против“ и 23 въздържали се в подкрепа на законовото изменение.
Промените дават право на правосъдния министър да подбира съдебните кадри и да сформира по свое усмотрение състава на Върховния съд – органа, потвърждаващ резултатите от изборите.
От президента Андрей Дуда вече зависи дали ще подпише законопроекта, дали ще му наложи вето или ще го изпрати за преглед на Конституционния съд.
Той разполага с 21 дни, за да направи своя избор.
Опозицията и протестиращите призовават Дуда да наложи вето върху реформата, както и на още две неотдавна приети мерки, които според тях увеличават контрола над изпълнителната власт над съдебната.
Протестиращите дори обявиха мерките за „държавен преврат”, въпреки че управляващата партия „Право и справедливост” продължава да настоява, че реформите не са нищо повече от рационализиране на съдебната система и улесняване на борбата с корупцията.
Европейската комисия също предупреди Полша, че ще им наложи глоба от 300 000 евро, ако спорният закон бъде приет.
Снощи десетки хиляди поляци излязоха по улиците на градовете, за да протестират за пореден ден срещу закона, който според тях е „смъртната присъда“ на независимата съдебна система в страната