Избори
Снимката е илюстративна Снимка: БТА

Полша и България си приличат най-малко по две причини. Първата – и двете са бивши държави от социалистическия блок. Втората – по партии на статуквото във властта. Но преди 2 седмици поляците показаха как това може да се промени – излязоха и гласуваха масово на парламентарните избори. 72, 9% активност! Толкова висока в страната не е имало от падането на комунизма през 1989 г.

И промяната се случи – партията на статуквото „Право и справедливост“, която управляваше от 2015 г. и конфронтира Полша с Брюксел, загуби позицията си на първа политическа сила. Победи „Обединената десница“, която спечели 248 от общо 460 места в полския Сейм.

„Полша спечели, демокрацията победи! Свалихме ги от власт! Днес Републиката се прероди“, заяви след обявяване на резултатите Доналд Туск, който е лидер на една от партиите в „Обединената десница“ и бивш председател на Европейския съвет. Той изрази увереност, че Полша може да получи блокираните от Брюксел европейски средства по Плана за възстановяване още през декември.

Полският пример доказва, че само висока избирателна активност и у нас може да се справи със статуквото. Защото дори и да има 5% фалшифициран вот, ако над 50 процента от българите гласуват утре, то той няма да има значение. Съвсем различно обаче стоят нещата, ако само една трета идат на 29 октомври до урните. Тогава фалшифицираният вот ще играе голяма роля. А партиите от статуквото целят точно това. Затова и беше спретнат скандалът с кода на машините – да бъде отказан по-интелигентният избирател от гласуване. Но може би партиите от статуквото го подценяват? Дали е така, ще стане ясно утре.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук