Съединените щати ще направят хуманитарни изключения при въвеждането на санкции срещу Иран, в това число за покупката на лекарства и медицинска техника от Техеран. Ще бъдат предоставени временни изключения за осем държави от ограничението за покупка на ирански петрол, заяви американският държавен секретар Майк Помпео в специален телефонен брифинг за репортери.
„Нашите действия са насочени срещу иранския режим, а не срещу народа на Иран, който изпитва огромни страдания заради този режим. По тази причина ние сме правили и ще правим множество хуманитарни изключения от нашите санкции, в това число и за това, което касае хранителните продукти, селскостопанските стоки, медикаментите и медицинското оборудване“, допълни Помпео.
Той каза още, че САЩ се готвят „да предоставят временни изключения“ за осем държави по т. нар. петролни санкции срещу Иран, чиито имена ще бъдат съобщени в понеделник. Но сред тях няма да са включени страни от Евросъюза, изтъкна Помпео.
„Но само затова, че те демонстрираха значително съкращаване (на вноса на ирански петрол) и сътрудничество по много други въпроси, а също така направиха важни крачки“ към свеждането до нула на доходите на Иран от износ на петрол, допълни Помпео.
Американските власти се съгласиха на отстъпки в осем страни, за да могат да продължат да внасят ирански петрол, въпреки санкциите, съобщават източници в американската администрация за „Блумбърг“. Агенцията не споменава всички страни, за които става въпрос, но сред тях са Япония, Индия и Южна Корея. Източниците на агенцията отбелязват, че в замяна на отстъпките, тези държави ще трябва да намалят вноса на петрол, за да не насърчават увеличението на цените.
Турция също ще е сред държавите, на които САЩ ще позволи да внасят ирански нефт, заяви турският енергиен министър Фатих Донмез.
„Ние знаем, че Турция е сред страните, които ще бъдат изключение, но все още нямаме детайлите”, сподели министъра, цитиран от Анадолската агенция.
Той приветства решението на САЩ, с което се отмениха санкциите за внос.
По-рано бе съобщено, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп е готова да направи сериозни отстъпки в ситуацията около Иран, която ще му позволи да избегне ключовите икономически санкции на Вашингтон. Високопоставени държавни служители са убедили държавния секретар Майкъл Помпео да не изключва Техеран от международната система за трансфер на банкови данни и да не прекратява извършването на SWIFT плащания (обединяващи 11 000 финансови институции в повече от 200 страни).
На 8 май Тръмп обяви оттеглянето си от споразумението за иранската атомна програма и обеща не само да върне старите, но и да въведе нови санкции. Първата част от санкциите на САЩ възобнови действието си през нощта на 7 август, като тези ограничителни мерки обхванаха по-специално автомобилния сектор в Иран, продажбата и покупката на злато и редица метали. Останалите санкции ще влязат в сила след 4 ноември. В същото време САЩ редовно разширяват списъка със санкции на чуждестранни компании, които продължават да си сътрудничат с Иран.
След влизането в сила на ядрената сделка производството на нефт в Иран се увеличи до 4 милиона барела на ден и износът достигна 2,5 милиона барела на ден. Понастоящем основните вносители на ирански петрол са Китай, Япония, Южна Корея, Индия и ЕС.