Днес парламентът прие поправки в закона на вироизповеданията, които освен разсрочване на дълговете на вероизповеданията, което ще облагодетелства почти само Главно мюфтийство, разришават и финансиране на вероизповеданията от чужбина. Куриозното е, че поправките провокираха отрицателни реакции както сред Патриотите, така и от страна на Турция, в качеството й на застъпник за мюсюлманите.
„Това е национално предателство и то ще тежи на съвестта на ГЕРБ, ДПС и „Воля“, с чиито гласове мина този противобългарски, противодържавен текст” – така лидерът на НФСБ и съпредседател на коалиция „Обединени патриоти“ Валери Симеонов коментира приемането на промените в Закона за вероизповеданията на второ четене в Народното събрание днес.
„Ние отворихме широко вратата за финансиране на всички вероизповедания отвън, от чужди държави и по този начин допуснахме намеса във вътрешнополитическия живот на България. Не можем да се правим, че не виждаме как Турция спонсорира и издържа десетки и стотици, може би, имами в джамийските настоятелства в отделните области. Да се правим, че не виждаме как религията и техните духовници се използват в предизборни кампании”, каза още Валери Симеонов.
По думите му с този закон България е показала, че не е суверенна държава.
„Жалко за всички, които са положили костите си в олтара на майка България, за да бъде тя свободна и независима. Ето виждате, че не е“, заключи Валери Симеонов.
Поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност. Това е заявил пък турският външен министър Мевлют Чавушоглу по време на разговор с външния министър Екатерина Захариева.
„По повод изявленията на външния министър на Република Турция Мевлют Чавушоглу ви информираме, че по негово искане бе проведен телефонен разговор с вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева“, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
По време на разговора Чавушоглу изрази притеснения, че поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност.
По-рано беше съобщено, че Чавушоглу е заявил, че Анкара се е намесила в поправките на Закона за вероизповеданията. По думите му Турция е в контакт със София за намиране на решение за дълговете на Главното мюфтийство. Според турския външен министър предложените поправки в Закона за вероизповеданията са били срещу всички видове основни права и свободи и нарушавали правата. Той направи коментара си в реч в Текирдаг вчера вечерта.
Вицепремиерът Захариева информира своя колега, че измененията в закона, които са внесени от народни представители, не са насочени срещу нито едно вероизповедание в страната, а напротив – гарантират равнопоставено третиране на всички регистрирани вероизповедания.