Дяснолибералната „Народна партия за свобода и демокрация” на премиера Марк Рюте печели парламентарните избори в Холандия, побеждавайки антиислямската „’Партия на свободата” на популиста Герт Вилдерс.
Първоначалните данни показват, че партията на Рюте получава 31 от 150-те места в Долната камара на парламента. Крайнодясната партия на Вилдерс и още две партии (на християндемократите и „Демократи 66”) ще получат по 19 мандата, предава „Асошиейтед прес”.
Холандия регистрира и най-високата избирателна активност от 20 години насам – 81%.
Анализаторите смятат, че премиерът Рюте е успял да мобилизира голяма част от пасивния електорат. От друга страна, гръмките обещания на Вилдерс за „деислямизация” на Холандия и напускането на ЕС, също може да са оказали влияние за високата избирателна активност.
Възприетата от Рюте твърда линия в дипломатическия конфликт с Турция, разразил се в последните дни на предизборната кампания, също му е дала предимство пред основния съперник.
Тринадесетте милиона холандци гласуваха с хартиени бюлетини, защото се опасяват от хакерски атаки на компютрите.
Резултатите от изборите в Холандия, макар и предварителни, успокоиха Европа.
„Поздравления за холандците, че спряха надигането на крайната десница“, написа в „Туитър“ френският външен министър Жан-Марк Еро.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер поздрави холандците за „вота им против екстремистите“.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел поздрави по телефона Марк Рюте.
„След Брекзит и след изборите в САЩ, Холандия каза стоп на погрешния популизъм“, заяви премиерът на Холандия Рюте в препълнена с негови поддръжници зала в Хага.
Опонентът му Герт Вилдерс смята, че е постигнал „успех”.
„Избиратели на Партията на свободата, благодаря! Ние спечелихме места в парламента. Първият успех е постигнат“, написа в „Туитър“ Вилдерс. „Рюте не се е отървал от мен“, добави той.
Изборите в Холандия бяха първият тест за надигащата се вълна на популизма, дни преди изборите във Франция и месеци преди вота в Германия.