Премиерът Хан Док-су, който заема позицията временно президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол, е опитен технократ, чиито дългогодишен опит и репутация на логичен и рационален човек биха могли да му бъдат от полза в новата му роля, отбелязва Ройтерс.
След гласуването на Националното събрание (еднокамарният парламентарен орган на Южна Корея), което реши за импийчмънта на Юн след краткотрайното военно положение, Юн загуби правото да изпълнява президентските си задължения, а според законодателството на страната министър-председателят трябва да поеме неговите функции като временно президент.
В страна, разтърсена от партийната поляризация, Хан е уникална фигура, която притежава разнообразен опит, преминаващ извън партийни граници, отбелязва Ройтерс.
Той е наясно с предизвикателството да управлява страната в период на най-сериозната политическа криза за последните четиридесет години, докато се опитва да се справи с опасностите от ядрено въоръжената Северна Корея и забавянето в икономическото развитие на нацията.
Временният му мандат на президента може да бъде поставен под въпрос заради разследвания, свързани с решението на Юн относно обявяване на военно положение.
На 75 години, Хан е заемал ръководни длъжности в продължение на над тридесет години, работейки с петима президента на страната, независимо от политическите им убеждения. Той е бил посланик в САЩ, министър на финансите, министър на търговията, президентски секретар по координация на политиката и ръководител на различни мозъчни тръстове и организации. С докторска степен по икономика от Харвард, неговите знания в области като икономика и дипломация, както и репутацията му на логичен и усърден човек, утвърдиха позицията му в южнокорейската политика, отбелязва Ройтерс.
Хан е министър-председател от началото на мандата на Юн през 2022 г., а това е вторият му период в този пост, след като е служил като министър-председател на предишния президент Но Му-хьон от 2007 до 2008 г. Той е работил и с основния съюзник на Южна Корея – САЩ, активно участвал в подписването на Споразумението за свободна търговия между двете страни.
Владеещ свободно английски, той е назначен за посланик на Южна Корея в САЩ през 2009 г. и е работил във Вашингтон, когато актуалният американски президент Джо Байдън е бил вицепрезидент, и е помогнал за одобряването на споразумението от Конгреса на САЩ през 2011 г.
Хан също така е бил член на управителния съвет на южнокорейската петролна компания „Ес-ойл“ (S-Oil), дъщерно дружество на „Сауди Арамко“ (Saudi Aramco).
Очаква се Хан да продължи да ръководи държавата в следващите месеци, докато Конституционният съд решава дали да отстрани Юн или да възстанови правомощията му. Ако Юн бъде отстранен, ще трябва да се проведат президентски избори в срок от 60 дни след решението на съда, като до тогава Хан остава временно президента.
Основната опозиционна Демократическа партия, притежаваща мнозинство от 180 депутати в 300-местното Национално събрание, е подала жалба срещу Хан, настоявайки да бъде включен в разследванията поради неспособността си да спре опита на Юн за обявяване на военно положение. Ако парламентът реши да го импийчмънтира, министърът на финансите ще бъде следващият, който да поеме ролята на временно президент, отбелязва Ройтерс.
Конституцията на Южна Корея не разяснява обхвата на правомощията на министър-председателя в такива случаи. Повечето учени смятат, че той е ограничен в правомощията си, за да предотврати провала на държавните дела, но други твърдят, че може да упражнява всички функции на президента, тъй като конституцията не налага ограничения.