Случилото се в Турция преди една година не бе военен преврат, а действия на добре организирана тайна организация от терористичен характер, каза на специално свикана пресконференция ден преди 15 юли посланикът на Турция у нас Сюлейман Гьокче.

(На 15 юли 2016 г. в Турция имаше опит за преврат, париран за по-малко денонощие. Последваха месеци на тежки репресивни актове във всички държавни системи и в медиите, стотици хиляди арести, само по официални данни 50 000 сочени за гюленисти са в затвора и с обвинения).

Днес знаем, имаме доказателства, че Фетуллах Гюлен извърши заговор, каза Гьокче и определи случилото се в Турция след преврата като „отрезвяване за това, на което е способна организацията на Гюлен – ФЕТО“.

ФЕТО, която извърши този „нагъл акт“, не е благовидна организация за образование. Гюлен не е мирен ислямистки изследовател, както много хора се опитват да го представят. Тази организация има последователи – ученици на това лице. Това е глобална организация с глобални амбиции за власт и господство, обяви посланик Гьокче.

Посланикът на Турция отново прекрачи границата на дипломатическия тон и дори си позволи да даде съвет на България.

Това може да се случи и тук,  във вашата страна, затова ви съветвам да бъдете изключително бдителни.

Опита за преврат през юли 2016-а той определя като „пуч, организиран от хунта“, който в никакъв случай не се свежда до деянията на авантюристи с униформи.

Структурите на организацията са навсякъде, не само в училища, в НПО, лобистки структури, банки, бизнес организации, медии.

ФЕТО, според изнесената от посланик Гьокче информация, има организационни структури в 150 държави по света, включително и в България, за което турската държава имала доказателства. Гюлен разполагал още с 300 училища в САЩ, с университет в Албания и Румъния.

Гьокче беше категоричен, че членовете на ФЕТО имат идеология, която се развива потайно въз основа на гледната точка на едно лице, с религиозен уклон. „Няма изискване последователите и учениците да са от една и съща религия”, каза дипломатът.

На въпрос, защо Турция все още не е убедила САЩ за екстрадицията на Гюлен от щата Пенсилвания, където той живее в изгнание, Гьокче посочи, че отговорът, който получават от американска страна, е, че се води разследване.

Има връзка на Гюлен с ПКК, това се доказва от разпитите на задържаните по време на преврата лица, съобщи Гьокче.

Относно връзките между терористичните организации, Гьокче припомни, че Турция е издала ограничителна заповед за достъп на 53 хиляди чуждестранни бойци терористи. Почти всички са граждани на страни от ЕС, каза той.Така били заловени и депортирани близо 6 000 души, сред които и атентаторите от Брюксел, извършителите на терористичния акт в метрото в Санкт Петербург, както и терористите от Париж.

Гьокче, коментира, че човекът, който е снабдил атентатора в истанбулския клуб „Рейна“ с оръжие, все още е свободен гражданин на страна от ЕС и в момента се разхожда свободно, въпреки че е член на групировката „Ислямска държава”.

Преди година преживяхме ужасяваща ситуация. Нека да изясня от самото начало, че това не беше военен преврат, а добре организирана тайна организация от терористичен характер, която дълбоко е проникнала в институциите на Турция. Нашата държава бе атакувана и както много добре знаете това се случва на фона на нашата постоянна борба срещу ПКК и „Ислямска държава“, коментира още турският посланик в България.

Турският посланик у нас очаква в обозримо бъдеще извънредното положение, обявено преди година, да бъде отменено. Но, според него, е необходимо първо да се появят необходимите предпоставки за това.

Турция изживява един период. Разбира се, че извънредното положение няма да трае вечно. Преди два дни президентът Ердоган направи изявление по този въпрос. Държавата е обявила извънредно положение не срещу народа си, а срещу самата себе си, за да бъде предпазен народът от крайностите, коментира Гьокче.

Турският дипломат в София възрази срещу съобщаваното и в българските медии,  че турската икономика е в упадък и че в Турция се нарушават основни човешки права.

На въпрос за казаното от президента на Турция Ердоган в интервю за албанска телевизия, че турското правителство давало интелектуално-идеологическа подкрепа на определена партия в България, посланик Гьокче отговори, че няма такава партия. „Турското правителство не подпомага български партии. Това е. Точка по въпроса“, приключи темата Гьокче.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук