Очаква се среща между Германия, Франция, Великобритания и Иран, за да се обсъди предотвратяването на възстановяването на санкции свързани с ядрената програма на Иран, обяви днес германският външен министър Йохан Вадефул, цитиран от ДПА.
Той сподели, че целта е да се разгледат „последните възможности“, добавяйки, че надеждите за успешни преговори с иранския външен министър Абас Арагчи са малки.
„Трябва да е ясно на всички, че след многобройните отложения от страна на Иран, шансовете за постигане на дипломатическо споразумение преди възобновяването на санкциите са изключително ограничени“, подчерта той, напомняйки за продължителните усилия за спиране на иранското обогатяване на уран и опасенията, че Иран може да се стреми към ядрено оръжие.
Германия, Франция и Великобритания, известни като Европейската тройка (Групата Е3), активираха миналия месец механизма за възстановяване на санкции, обвинявайки Иран в значителни нарушения на споразумението от 2015 г. и в обогатяване на уран далеч над необходимото за мирни цели.
„Иран не спазва ангажиментите си по Виенското споразумение от 2015 г. отдавна“, каза Вадефул. „Ние извлекохме необходимите изводи и активирахме механизмът за бързо възстановяване на санкции, който ще рестартира международните мерки срещу Иран в края на тази седмица“, добави той.
Безспорно е, че на Техеран не трябва да се позволява да придобие ядрено оръжие, акцентира германският външен министър.
Дори и да бъдат възстановени санкциите, това няма да означава край на дипломацията. Групата Е3 остава отворена за преговори дори след въвеждането на санкции, заяви той.
„Иран трябва да осъзнае, че очакваме конкретни, контролируеми и надеждни мерки, които да докажат неговия постоянен отказ от ядрени оръжия“, заключи Вадефул.




