тероризма
На снимката: Доналд Тръмп, президент на САЩ и Хасан Рухани, президент на Иран

Почти две трети от американците – 63% – смятат, че страната им не бива да напуска ядрената сделка с Иран, предназначена да спре развитието на иранската ядрена програма, съобщи Си Ен Ен, като цитира проучване, направено по нейна поръчка. Само 29% от анкетираните хора са на мнение, че САЩ трябва да излязат от съглашението.

Очаква се президентът Тръмп да обяви днес решението си дали да извади страната от ядреното споразумение с Иран. По силата му САЩ вдигнаха санкциите от Техеран в замяна на обуздаване на иранската ядрена програма. Доналд Тръмп многократно е критикувал споразумението, сключено при предшественика му Обама, и е заплашвал да го напусне, въпреки че ООН винаги е постановявала, че то се спазва от азиатската страна.

Най-силна подкрепа оттеглянето има сред републиканците /51% го покрепят/, консервативните американци /47% „за“/ и тези, които харесват работата на президента Тръмп /46% „за“/.

Интресното е, че подкрепата за оставане в споразумението е огромна въпреки че 62% от анкетираните са на мнение, че Иран е нарушавал условията на ядрената сделка. 19% мислят, че Техеран е изряден и още 19% нямат мнение.

Начинът, по който Тръмп гради отношенията с Иран, има одобрението на 37% от хората и неодобрението на 46%. Значителна група от 17% не могат да преценят. Все повече американци, обаче, виждат в Иран „от умерена до сериозна опасност“ за страната си – 75% са на това мнение, като през октомври 2017 г. те бяха 69%, а през август – 71%. Тези, които виждат в Техеран „много голяма опасност“, също са нарснали като процент – от 30 на 40 в сравнение с октомври.

Докато опасенията от Иран нарастват, същият показател спада по отношение на Северна Корея. 80% виждат в тази страна опасност, с 6% по-малко от миналия октомври. 78% казват, че Русия представлява заплаха за САЩ, 65% са на същото мнение относно Китай.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук