Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева за бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) за 2024 г., които ще бъдат използвани за финансова подкрепа на земеделските производители. Тази мярка е в отговор на негативното икономическо влияние, причинено от руската агресия срещу Украйна, известна като „украинска помощ“. Помощта е резултат от споразумение, подписано на 12 февруари 2024 г. между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации, информират от МС.
Министерството на земеделието и храните е уведомило за две схеми за държавна помощ за земеделските производители през второто полугодие, като общият нужден ресурс е оценен на 325 млн. лева.
Първият транш в размер на 200 млн. лева беше предоставен на 10 октомври, когато над 50 000 фермери получиха финансови средства по програмата „украинска помощ“.
С цел постигане на пълния обем на подпомагането, е предвидено допълнително финансиране до 125 млн. лева, осигурено чрез преструктуриране на разходите в централния бюджет за 2024 г. Очаква се подкрепата да помогне за икономическа стабилизация и пазарна устойчивост на сектора, посочват от МС.
БТА напомня, че в началото на февруари 2024 г. земеделски производители наеха поредица от протести с искания за преразглеждане на предложените помощни схеми и бюджет, за да се избегнат масови фалити в българското земеделие, и за ясни гаранции за законодателни промени, които да осигурят устойчивост на сектора.
Протестите доведоха до подписване на споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор „Земеделие“. Вследствие на поетите ангажименти от кабинета „Денков“, Държавен фонд „Земеделие“ обяви срок за кандидатстване от 20 март до 9 април 2024 г. по схемите за държавни помощи „Помощ за ликвидност на земеделските стопани за справяне с негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ за ликвидност на производители на зърнени и маслодайни култури“ с общ бюджет от 650 млн. лева.
Първата помощ беше предоставена на земеделските производители през май, а втората трябваше да бъде разплатена до 30 септември. Впоследствие последният транш бе разделен на два, като първият от 200 млн. лева беше изплатен на 10 октомври. След недоволство от страна на фермерите за неспазване на сроковете и заплашителни стачки, служебният финансов министър Людмила Петкова обеща остатъкът от 125 млн. лева по „украинската помощ“ да бъде изплатен на фермерите до края на ноември.