Механизмът предвижда разследванията срещу главния прокурор и заместниците му да се водят от наказателен съдия с ранг на върховен, който временно да бъде назначаван за ad hoc прокурор.
Промените намаляват и минималния брой на гласовете в 25-членния Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС), с които се назначават и освобождават главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища – от 17, както е в момента, на 13.
На заседанието
за кратко дойде и главният прокурор Иван Гешев,
който заяви, че ще довърши мандата си и няма да участва в нещо, което обслужва „политическата мафия и което българските граждани наричат политически боклук, олигархия“.
“Българската прокуратура е единна и ще продължи да работи по същия начин въпреки политическия натиск. Аз като главен прокурор ще довърша мандата си. Ще свърша това, за което кандидатствах на поста – всички, които са извършили престъпления да влязат в затвора след осъдителни присъди, влезли в сила от българския съд”, каза Гешев.
“Не ме е страх и няма да позволя да бъда плашен, и не я е страх магистратската общност”, добави той.
„Войната срещу съдебната власт,
опитите за овладяване на съдебната власт
и съзнателното рушене на институциите е в интерес може би на организираната престъпност, мафия, олигархия“, каза той.
Иван Гешев бе категоричен, че няма да участва в “нещо, което предварително е решено от политическата мафия, политически боклук”.
Иван Гешев напусна заседанието, на което се гледа на второ четене механизма за разследване на главния прокурор.
Още вътрешнополитически новини – четете тук