От бряг до бряг студенти в Съединените щати протестират срещу войната на Израел срещу Газа, въпреки заплахата от отстраняване и арести.
Освен в Колумбийския университет, който е в сърцето на движението, в институти, като Харвард, Йейл, Тъфтс, Северозападения и Тексаския университети, студентите създават лагери с искане учебните институции да се откажат от компании, които спонсорират и подпомагат войната на Израел в Газа, която отне живота на над 34 000 палестинци, предимно жени и деца.
Това не е първият път, когато студенти в САЩ организират протести. Но според наблюдатели, този път репресиите срещу тях са били особено интензивни.
„В сравнение с 60-те години на миналия век виждаме много по-малко агресия и радикализъм от страна на студентите. Видяхме много малко физически сблъсъци или материални щети. Лагерите са по-скоро отвън, отколкото в сградите. В сравнение с протестите от края на 60-те години, сегашните са много, много меки. И въпреки това, те се посрещат с наистина сурови ответни мерки от страна на правителство и администрация“, смята Ангъс Джонстън, историк на американския студентски активизъм в историческия отдел в Hostos Community College в Ню Йорк.
„Аз съм в Нюйоркския университет от почти 20 години и съм виждала редица протести. Не мисля, че някога съм ставала свидетел на репресии от такова естество“, заяви Хелга Тавил-Сури, доцент по Близкоизточни и ислямски изследвания в Нюйоркския университет.
Ето някои от ключовите протести, които американските студенти са водили в миналото, и какво са постигнали с тях:
1954-60: Браун срещу Съвета по образованието и седящите стачки в Грийнсбъро
През 1954 г. Върховният съд на САЩ постанови, че санкционираната от държавата сегрегация в училищата е противоконституционна. Расово сегрегираните публични пространства са били в експлоатация от 1896 г. до това решение.
На 1 февруари 1960 г. четирима чернокожи студенти в Аграрния и технически колеж в Северна Каролина, които останаха в историята като „Четворката от Грийнсбъро“, инициираха мирни седящи стачки на щандове за обяд „само за бели“. Всичко започва в универсалния магазин на Woolworth в Грийнсбъро. Студентите отказват да станат, дори след като им е отказано обслужване. До 5 февруари броят на стачкуващите студенти нарасна до 300. Движението бързо се разпространява и в други университети и обществени места, като към него се присъединяват както чернокожи, така и бели хора.
Седящите стачки се оказаха успешни и заведенията за хранене постепенно започват да се реинтегрират до юли 1960 г. Тези протести бележат ранния успех на движението за граждански права и водят до създаването на Студентския ненасилствен координационен комитет.
1968-69: Протести срещу войната във Виетнам
През април 1968 г. студенти от Колумбийския университет и неговия филиал Барнард Колидж организират протест срещу войната във Виетнам, започнала през 1954 г. и продължила до 1975 г. Протестите доведоха до превземането на пет сгради на кампуса от студентите и дори до вземане на декана за заложник за кратко.
Около седмица след началото на протеста, на 30 април, около 1000 полицейски служители са повикани на място. Следват арести на близо 700 души по обвинения в престъпно посегателство и хулиганство. В някои сгради полицията използва сила, ранявайки 148 души.
В крайна сметка протестите принудиха Колумбия да прекъсне връзките си с институт на Пентагона, който прави изследвания за войната във Виетнам и спечели амнистия за демонстрантите, участвали в протестите. Те доведоха и до оставките на президента на Колумбийски университет Грейсън Кърк и ректорът му Дейвид Б. Труман.
Студенти от Харвард също протестират срещу войната във Виетнам. В нощта на 9 април 1969 г. национална студентска активистка организация, Студенти за демократично общество (SDS), закача списък с искания на вратата на къщата на президента на Харвард. Групата се противопоставя на ангажираността на Харвард с военната политика.
Dow Chemicals, които доставят напалм на военните, са поканени в Харвард за набиране на персонал през 1967 г. – а Корпуса за обучение на офицери от резерва (ROTC) присъства в кампуса. Протестиращите студенти окупират университетската зала, което води до множество арести. Протестите се разширяват и водят до осемдневна стачка. В резултат от тях, обаче, ROTC напусна Харвард.
Година по-късно, на 4 май 1970 г., Националната гвардия на Охайо застрелва четирима студенти от държавния университет в Кент и ранява други девет по време на протест на 300 студенти срещу войната във Виетнам и нейното разширяване в Камбоджа. Те протестират и срещу присъствието на Националната гвардия в кампуса. Стрелбата предизвика възмущение и над 4 милиона студенти участват в протести и напускат стотици колежи и гимназии в цялата страна.
Само 11 дни след този инцидент, на 15 май, полицията открива огън срещу 100 чернокожи студенти в Джаксън Стейт Колидж, Мисисипи, убивайки двама и ранявайки 12. Студентите се събрали, за да протестират срещу белите шофьори, които често се движат с опасна скорост по път, който пресича кампуса и крещят расистки обиди.
1985: Отмяна на апартейда в Южна Африка
През 70-те и 80-те години на миналия век ученици от държавните училища в Совето, Южна Африка организират протести срещу задължителното преподаване на езика африканс и пренаселеността в училищата.
Това прераства в глобално движение и до 1985 г. американски университети като Колумбийския и Калифорнийския призовават инвестиции от компании, свързани с режима на апартейд в Южна Африка да бъдат изтеглени.
В Колумбия основен организатор е Коалицията за свободна Южна Африка (CFSA), която на 4 април 1985 г. блокира входа на административната сграда на университета, Хамилтън Хол.
Съдия от Върховния съд на Манхатън нарежда на протестиращите да позволят достъп до залата и да отнесат протеста си до определено място на стълбите на Хамилтън Хол.
Шестчленна група от попечители е сформирана веднага след края на блокадата на 25 април, за да се обмисли продажбата и оттеглянето на инвестиции в компании, свързани с режима на апартейда. В края на август групата заключва, че продажбата е не само морално правилният вариант, но е и финансово необходим. В крайна сметка инвестициите на университета, свързани с апартейда в Южна Африка, бяха изтеглени.
1991: Протести срещу войната в Залива
През август 1990 г. Ирак на Саддам Хюсеин нахлу в съседен Кувейт. Седмица по-късно първите американски военни сили пристигнаха в Саудитска Арабия. По искане на Саудитска Арабия и други страни от Персийския залив, водената от САЩ коалиция стартира 43 дневната операция „Пустинна буря“ през януари 1991 г., бомбардирайки цели в Ирак и в Кувейт.
В края на февруари 1991 г. студенти в няколко американски университетски кампуса, като Мичиганския университет, Колумбийския университет, Университета Джордж Вашингтон и Джорджтаунския университет, организираха протести срещу военното участие на САЩ във войната в Персийския залив. Полицията извърши 20 ареста в Калифорнийския университет в Санта Круз. Washington Post описва протестите като сравнително „малки и безпроблемни“.
2003: Протести срещу войната в Ирак
През март 2003 г. водена от САЩ коалиция започна бомбардировки над Ирак, последвани от сухопътна инвазия. САЩ твърдят, че този ход е част от тяхната „война срещу тероризма“, използвайки твърдението, че Ирак Саддам Хюсеин притежава оръжия за масово унищожение. Той беше обесен през 2006 г., но тези оръжия така и не бяха намерени. Войната в Ирак остави страната разселена и изпълнена с конфликти и икономическа нестабилност.
Американски гимназисти и студенти напускат часовете си, за да протестират срещу войната в Ирак.
2018: Black Lives Matter
На 25 май 2020 г. Джордж Флойд, 46-годишен чернокож мъж, е убит от белия полицай Дерек Шовин в щата Минесота. Смъртта на Флойд е заснета на видео, което показва Шовин затиснал с коляно врата на Флойд за около осем минути.
Убийството на Флойд предизвика протести в САЩ срещу системния расизъм и полицейската бруталност. Движението „Животът на чернокожите има значение“ (Black Lives Matter), започва още през 2013 г., когато Джордж Цимерман беше оправдан за смъртта на невъоръжен млад чернокож мъж, Трейвън Мартин.
Няколко от тези протести бяха организирани от американски студенти.
Ръководени от студенти протести под движението Black Lives Matter Movement се провеждат и преди 2018 г., заради убийство на 18-годишния Майкъл Браун от полицията през 2014г.
*Текстът е публикуван в „Ал Дажзира“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ
Още новини от деня – четете тук