Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение, смятат от организация на експерт-счетоводителите

Промените в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет пред 51-то Народно събрание, създават условия за неконкурентно положение на бизнеса в България. Това е позицията на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), изразена в становище до БТА.

Според професионалната асоциация, един от основните проблеми в предложенията произлиза от промените в Закона за корпоративното облагане. Специалистите предупреждават, че такава данъчна политика поставя българските компании под заплаха, без да осигурява значително облекчение на бюджетните недостиг на страната.

В момента България е единствената страна в ЕС, която е наложила национален допълнителен данък, без да предлага пълно облекчение за важна стопанска дейност. Това би могло да доведе до факта, че страната ще стане една от държавите в ЕС с най-висока ефективна данъчна тежест в сектора на услугите, за който разходите за работна сила имат най-голямо значение, посочват от института.

Особено очевиден е негативният ефект в сферите на информационните технологии и аутсорсинга, които са важни двигатели на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) в последните години, смятат от организацията.

Допълнително, експертите на ИДЕС разглеждат и Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., който допълнително натоварва разходите за личен труд в страната. ИДЕС не подкрепя планираното увеличение на максималния осигурителен доход на 4130 лв. и повишаването на минималната работна заплата, а оттам и на минималните осигурителни доходи.

Според дипломираните експерт-счетоводители, това ще доведе до повишаване на разходите за работодателите в България и значително намаляване на привлекателността на страната като място за инвестиции.

Някои от предложените промени също така касаят Закона за данък върху добавената стойност (ДДС). Финансовите специалисти смятат, че диференцираният ДДС нарушава ефективността на данъчната политика, като води до загуба на значителни приходи от ДДС, без да се постигат зададените цели относно цените на стоките, спрямо които са намалени данъчните ставки. Поради това ИДЕС подкрепя отмяната на временните снижени ставки и предлагането на недиференцирани ставки за лекарствени продукти, включително и против удължаването на нулевия ДДС за хляба и брашното.

Същевременно, ИДЕС не е съгласен с предложенията за т. нар. „данъчна амнистия“ в законопроекта за бюджета за 2025 г., тъй като те дават негативен сигнал към коректните данъкоплатци.

Организацията е сериозно притеснена от информацията за възможна намеса на Българската банка за развитие (ББР) в програма за финансиране на данъкоплатци с неплатени задължения.

След анализ на информацията, представителите на ИДЕС коментират, че това създава впечатление, че целта е не да се постигнат допълнителни приходи в държавния бюджет, а неплатените задължения към Националната агенция за приходите да бъдат прехвърлени към ББР, с цел временно достигане на целевия бюджетен дефицит от 3 процента, се отбелязва в становището.

БТА напомня, че днес се проведе първото заседание на Комисията по бюджет и финанси на НС, на което се очакваше разглеждане на законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. Въпреки това, членовете на комисията гласуваха да изтеглят точката от дневния ред.

На заседанието също беше отхвърлено предложението ДДС за хляба и брашното да остане нулев до края на текущата година. От началото на 2025 г. ставката на ДДС за хляба и брашното ще бъде върната на 20 процента, след като преди това беше на нулево ниво поради мерките, свързани с пандемията от COVID-19.

На днешното заседание бюджетната комисия приела на първо гласуване Законопроекта за събиране на приходи и разходи за 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук