Представителката на Швеция Лорийн спечели конкурса "Евровизия"
Представителката на Швеция Лорийн/ Снимка: АП.БТА

Представителката на Швеция Лорийн спечели конкурса „Евровизия“, който се проведе в британския град Ливърпул, съобщи сайтът на „Евровизия“.

Лорийн получи за силното си изпълнение на парчето „Tattoo“ общо 583 точки. Тя беше класирана на първо място както при гласуването на националните журита, от които получи 340 точки, така и от зрителите при гласуването им по страни, от които получи 243 точки.

На второ място с общ резултат остана Финландия с 526 точки, а на трето място се класира Израел с 362 точки.

Лорийн още от началото бе обявена за фаворит в конкурса.

Представителката на Швеция Лорийн спечели конкурса "Евровизия"
Снимка: АП/БТА

Истинското име на певицата Лорийн е Лорийн Зайнеб Нора Талхау. Тя е родена в Стокхолм през 1983 г. в семейство на имигранти от мароканско-берберски произход. Кариерата си започва през 2004 г., когато печели четвърто място на шведски риалити формат, наречен „Идол“

Следва кариера на певица и телевизионна водеща. Като певица пее в стилове поп, индипоп и индирок, електропоп и др.

През 2012 г. спечелва „Евровизия“ с песента „Euphoria“. Така че победата от тази нощ е втората на „Евровизия“ за Лорийн, която е известна и като защитник на многообразието и като политически активист. След като чу резултата, Лорийн каза силно развълнувана, че не си е мечтаела за подобно нещо дори и в най-дивите си мечти.

Победата за втори път на конкурса означава, че тя подобрява рекорда на Джони Логан от Ирландия, спечелил „Евровизия“ през 1980 г. и 1987 г.

България не участва в тазгодишното издание на „Евровизия“, но имаше българско присъствие. Една от изпълнителките в групата „Весна“, представила Чехия, беше българка – Танита Янкова, а изпълнителката, представила Полша, е наполовина българка и пълното й име е Бланка Стайков.

Обединени чрез музиката

Конкурсът се състоя в британския град Ливърпул, но трябваше да е в Украйна заради големия победител миналата година, който беше украинската група „Оркестър Калуш“. Заради войната в Украйна обаче това се оказа напълно невъзможно.

Великобритания се прояви като съпричастна с Украйна и пое домакинството на конкурса от нейно име. Но всъщност двете страни бяха като съдомакини. Това се видя в цветовете на логото на „Евровизия“, в които тези на украинското знаме бяха смесени с тези на британското. Това се видя и във видеата при представянето на песните. Обичайно в тях са кадри от страна домакин или пък кадри от страната на изпълнителя. Сега имаше кадри и от Украйна, и от Великобритания, и от страната на изпълнителя. Те бяха съчетани тематично, например кадри на централен площад в Киев, отговаряха на такъв в Ливърпул или в страната на изпълнителя. Същото беше в сила и за кадри на растителен лабиринт, на статуя-символ, на водопад, на река, на мост, на катедрален храм, на библиотека, на телевизионна кула и др.

Песни с послания

Парчета с открити или скрити антивоенни послания, или възприети като такива, представиха Швейцария, Хърватия, Украйна, Чехия, Сърбия и Германия.

За носталгията по семейната любов пя Албания

За важността да се изградят мостове между хората пя Естония.

За любовта извън пределите на половете пя Белгия.

Феминистки послания отправиха Чехия, Австрия, Франция, Швеция и Норвегия.

За многообразието в музиката пяха Финландия и Австрия.

За многообразието в обществото пя Израел.

За силата на любовта, способна да преодолее и непреодолимото, пяха Швеция и Италия

Завръщане към традициите

Модерна трактовка на фолклорни мотиви, било то национални, било то регионални, било то от различни части на света, представляваха изпълненията на Чехия, Португалия, Испания, Молдова, Литва и Албания.

Обединени чрез превода

Любопитното е, че на сайта на тазгодишното издание на „Евровизия“ текстовете на всички песни се превеждаха на разнородни езици. На първо място излизаше езикът на изпълнение на песента, но към него се добавяха още най-малко 10 езика за превод, сред които дори на моменти имаше и латински.

Кейт Мидълтън се включи в „Евровизия“

Съпругата на британския престолонаследник принц Уилям – Кейт Мидълтън, изненада всички на финала на „Евровизия“, когато се появи в компилация, отдаваща почит на миналогодишните победители от Украйна „Оркестър Калуш“.

В началото на финала на конкурса бе излъчено видео, с което се припомняше песента „Стефания“, с която украинците победиха миналата година. В клипа победителите пеят в метрото на Киев, но някои пасажи от песента им са „поверени“ на други изпълнители, сред които Сам Райдър, Андрю Лойд Уебър или Джос Стоун. Сред тези други изпълнители бе и Кейт Мидълтън.

Във видеото тя се появи за съвсем кратко, за около 10 секунди, през които се вижда как тя свири на пиано. За това изпълнение Кейт бе избрала да облече синя рокля, която напомня синия цвят от знамето на Украйна. Дизайнер на тоалета бе Джени Пакам. Кейт носеше обеци на покойната кралица Елизабет Втора.

Нейното участие в клипа е било предварително записано миналия месец в Червената стая на Уиндзорския замък, пояснява Би Би Си.

Източник: БТА

Още новини за култура – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук