Представяне на сп. ЛИК - "Синелибри на 10"
                                                                                                Фестивалът „Синелибри“ е свързан със стойностни литературни произведени, каза дългогодишният журналист Людмила Цветкова

Фестивалът „Синелибри“ акцентира на висококачествени литературни творби – както класически, така и съвременни. Това твърдеше дългогодишният журналист Людмила Цветкова по време на представянето на последния брой на списание ЛИК, за който е отпразнувана 10-ата годишнина на фестивала „Синелибри“. Цветкова участва в събитие на Националния пресклуб на БТА в Самоков.

Тя сподели, че има спомени относно филма „Майстора и Маргарита“. „Всеки следващ филм е все по-интересен и уникален, с различни послания и актьори.“

По мнение на Цветкова фестивалът не достига до по-широка аудитория и жителите на столицата и големите градове са облажодетствани. Според нея, всеки стойностен филм би трябвало да бъде представен. Людмила Цветкова подчерта, че дори при заплащане филмите от фестивала трябва да са достъпни и „Синелибри“ би следвало да предлага повече възможности. „Би било полезно в училищата да има часове по изкуство, в които да се показват интересни филми и изложби от по-големите населени места, за да е изкуството по-близо до учениците.“ Тя добави, че не само произведенията на изкуството трябва да бъдат показвани, но и обяснявани.

Тя изтъкна, че киното е най-достъпната форма на изкуство и най-много хора имат отношение към него.

Директорът на Исторически музей – Самоков, д-р Веселин Хаджиангелов, не можа да присъства на официалното представяне на броя тази вечер, но в предходно интервю за БТА изрази, че е много радостен, че може да говори за фестивала.

„Тъжно ми е, защото тази година не успях да видя нищо от програмата, но това повдига друга важна тема за нашия град. Списание ЛИК, под покровителството на Българската телеграфна агенция (БТА), е издание с висока културна стойност, с лесен достъп за всички. Филмовата програма не е налична в по-малките градове и изисква отделено специално време; в малкия град нещата са затруднени, главно заради липсата на киносалон, какъвто е случай в Самоков,“ каза Хаджиангелов.

Той добави, че тази година е приятно изненадан от откриването на фестивала с впечатляващия филм „Партенопа“ на Паоло Сорентино. „Чудесен филм, за който чух предишната година и го очаквах с нетърпение.“

„Фестивалът „Синелибри“ е културен празник, съчетаващ кино и поезия,“ допълни още директорът на музея.

Д-р Хаджиангелов подчерта, че това, което отличава фестивала, е разнообразието, което предлага – филми от цял свят, късометражни и пълнометражни, поезия от различни автори, включително млади и утвърдени творци. „Поетичен фестивал би бил малко ограничен и интересен само за посветените в поезията, но „Синелибри“ предлага нещо повече, съчетавайки поезия и нови книги с уникални филми, които не са просто касови заглавия, пускани в киното.“

Според директора, Самоков е дълбоко свързан с киното и литературата, тъй като там са живели известни личности като Анастас Карастоянов, Никола Карастоянов и Константин Фотинов. Той добави, че градът може да се определи като важен център на съвременната българска фотожурналистика.

Д-р Хаджиангелов говори за това как киното е било основен източник на забавление през 70-те, 80-те и 90-те години на XX век, като всяка нова премиера е била значимо събитие. Той припомни, че в края на миналия век интересът към киното започва да намалява. „Много е тъжно, че днес в Самоков няма кино, а желанието на местните е голямо; надявам се, че то ще бъде възстановено. „Емоцията от гледането на филм с други хора е различна от тази вкъщи.“

„В Самоков има много писатели, но също така много са и онези, които са писали за града.“

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук