Здравните власти в континенталната част на САЩ започват да предупреждават за ежегодното завръщане на вируса на Западен Нил – потенциално смъртоносно заболяване, което не се лекува и не се ваксинира, но се появява по-рано от обикновено.

Причината – промените в климата правят средата по-благоприятна за комарите, които го разпространяват.

Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията вирусът на Западен Нил се предава предимно чрез ухапване от заразени комари и е водещата причина за болести, пренасяни от комари в САЩ, като през последните 20 години всяка година заразява между 1000 и 10 000 души.

Вирусът циркулира по естествен път сред птиците и комарите, но понякога заразява и други бозайници, по-специално хора и коне, които могат да се разболеят, но се явяват мъртви гостоприемници за патогена, тъй като не могат да го предадат обратно на ухапаните от тях комари.

Огромното мнозинство от хората, заразени вируса – осем от всеки 10 души – не развиват никакви симптоми, но 20 % от хората, които се заразяват, развиват заболяването

То се проявява с висока температура, главоболие, болки в ставите, гадене, диария, повръщане, умора или обрив.

Повечето хора с фебрилно заболяване ще се възстановят напълно от Западнонилския вирус, въпреки че умората и слабостта могат да продължат седмици или месеци, но малък брой заразени хора ще развият сериозно и потенциално фатално заболяване, засягащо централната нервна система, с възможни симптоми, включващи объркване, мускулна слабост, възпаление на мозъка (енцефалит) или на мембраните, обграждащи мозъка и гръбначния мозък (менингит), гърчове, парализа и кома.

Приблизително една от 150 инфекции води до сериозно заболяване, въпреки че рискът е по-голям за хората над 60-годишна възраст (около 1 от 50 заразени) и за тези с определени заболявания като рак, диабет, високо кръвно налягане и с увредена имунна система.

Приблизително един на всеки 10 души, които развият тежка форма на западнонилска треска, засягаща централната нервна система, ще умре от болестта, а за тези, които не я развият, възстановяването ще отнеме седмици или месеци и много от тях ще изпитат дълготрайни неврологични симптоми от инфекцията, като загуба на паметта, депресия, загуба на слуха, мускулна слабост и двигателни проблеми, като например затруднено ходене.

Западнонилската треска обикновено се диагностицира чрез редица тестове, които лекарят може да назначи, ако има съмнения за заболяване въз основа на симптомите и вероятното излагане на видовете комари, които пренасят вируса. Такива изследвания могат да включват кръвни тестове, които проверяват за антитела срещу вируса на Западен Нил, или лумбална пункция (гръбначно прослушване) за изследване на цереброспиналната течност. 

Не съществуват специфични методи за лечение на Западнонилския вирус при хората и в повечето случаи лекарите ще осигурят поддържаща терапия за лечение на специфичните симптоми, като обезболяване, интравенозни течности, апарат за изкуствено дишане и приемане в болница за интензивно лечение. Според CDC са тествани различни лекарства за употреба срещу Западен Нил, но досега нито едно от тях не е показало конкретна полза. 

По същия начин няма ваксини за предотвратяване на западнонилския вирус при хората – има няколко лицензирани за употреба при конете – и клиничните изпитвания не са преминали в късни етапи при хората. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), който твърди, че най-добрият начин за предпазване от западнонилска треска е да се избягва ухапване от заразен комар, предишната инфекция дава доживотен имунитет срещу повторно заболяване от западнонилска треска. 

Като най-добри начини за предпазване от ухапване от комари агенцията препоръчва използването на репелент, носенето на ризи и панталони с дълъг ръкав и предприемането на мерки за контрол на комарите в помещенията и на открито чрез средства като управление на водите и биологичен контрол.

По данни на Световната здравна организация не е документирано предаване на западнонилска треска от човек на човек при случаен контакт. Въпреки това здравната агенция заяви, че са регистрирани редки случаи на заразяване между хора при изключително тесен контакт, като например предаване от майка на дете по време на бременност, раждане или кърмене, както и при преливане на кръв и трансплантация на органи. Такива случаи могат да бъдат сведени до минимум чрез разяснителни кампании в областта на общественото здраве и въвеждане на ограничения за даряване на кръв и органи по време на епидемии в засегнатите райони, заяви СЗО.

Във вторник Министерството на здравеопазването на щата Илинойс съобщи, че вирусът е открит в 13 окръга, включително Уудфорд, Фултън и Ласал, според изследвания на птици и комари, въпреки че все още не са докладвани случаи при хора. В началото на юни окръг Лос Анджелис също съобщи за първото за годината откриване на комари, пренасящи вируса, което също беше по-рано от обичайното. Служителят на общественото здравеопазване Стив Ветроне заяви, че това трябва да послужи като „критично напомняне за всички жители да предприемат превантивни действия“.

Тазгодишните данни са от самото начало на сезона на комарите и може да се очаква, че броят им ще нарасне значително с напредването на годината. Миналата година CDC съобщава, че е имало повече от 2500 случая на заболяване от Западен Нил при хора, включително 1840 хоспитализации и 182 смъртни случая. Повече от половината от случаите са били регистрирани през август, а останалите – през септември и юли. Експертите се опасяват, че в бъдеще предизвиканото от човека изменение на климата може да влоши разпространението на Западен Нил и на редица други болести, пренасяни от комари, като създаде идеални условия за комарите, които ги разпространяват.

Статията е достъпна в Forbes

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук