Държавната визита на президента на САЩ Доналд Тръмп във Великобритания остава основна тема в медиите от двете страни на Атлантика.
Според „Вашингтон пост“, визитата завърши с потвърждение на дългогодишната връзка между двете нации и минимални публични конфликти.
Тръмп прекара почти всичките два дни затворен зад затворени врати и между стени на замъци – далеч от масовите протести в Лондон, докато британските лидери говореха за споделените ценности на трансатлантическия съюз, чието бъдеще, по мнението на анализатори, е застрашено от политиките на президента в областта на сигурността и икономиката, посочва изданието.
Тръмп и Стармър в значителна степен избегнаха публични дебати по въпросите, където имат различия, като например околната среда, конфликтите в Украйна и Газа, както и предложението на Тръмп за Канада да стане 51-ви щат на САЩ, отбелязва американският всекидневник.
Въпреки че Тръмп явно не бе убеден да облекчи условията на търговското споразумение с Великобритания, вестник „Ню Йорк Таймс“ уточнява, че също така не е обещал да оказва по-силен натиск по двата основни проблема в сферата на сигурността, които притесняват Обединеното кралство – войната на Русия срещу Украйна и трагичната военна кампания на Израел в Газа.
Въпреки това, визитата премина без сериозни публични конфликти между американския президент и неговите домакини, което напоследък се смята за знак за успешност на посещението, коментира изданието.
Различия в становищата между Тръмп и британския премиер Киър Стармър бяха изразени по някои теми, включително Газа, Украйна, миграционната политика и енергийния сектор, пише вестник „Телеграф“. Все пак тържествата и парадите, организирани в Уиндзор и Чекърс, изглежда са произвели добро впечатление, както и отчаяното желание на Тръмп да остави своята положителна следа.
Той показа, че играе своята роля на учтив гост, като с вежливост избегна журналистически въпроси, свързани с деликатни теми, включително уволнението на британския посланик във Вашингтон или въпросите за свободата на словото, според „Телеграф“.
Посещението на Тръмп, организирано официално от крал Чарлз, се случи на фона на трудни времена за Стармър, който наскоро се раздели с вицепремиерката Анджела Рейнър и бе критикуван за управлението на скандала с посланика във Вашингтон, дори от свои собствени депутати, според „Гардиън“.
Въпреки това, опитите му да изградят добри отношения с Тръмп, независимо от критиките, изглеждат успешни, тъй като тържествата по време на визитата очевидно помогнаха за ангажиране на инвестиции от американски компании в размер на 150 милиарда лири, заключава изданието.
В крайна сметка Тръмп се отблагодари за топлото посрещане, демонстрирайки добро поведение, което позволи на британския премиер да диша с облекчение, завършва „Телеграф“.




