Американският президент Доналд Тръмп и френският президент Еманюел Макрон демонстрираха изключително различни подходи по отношение на Украйна, като по този начин си проличаха различията между САЩ и Европа във връзка с усилията на Тръмп бързо да постигне сделка за спиране на огъня с Русия, предаде Ройтерс.
При срещата си Тръмп и Макрон се държаха приятелски един с друг, като искаха да покажат с това, че от години имат добри отношения помежду си.
Макрон обаче ясно изрази несъгласието си с Тръмп по някои ключови въпроси на третата годишнина от нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 г.
Тръмп отказа да нарече руския президент Владимир Путин диктатор, след като миналата седмица използва тази квалификация по адрес на украинския президент Володимир Зеленски. Макрон каза, че е ясно, че Русия „е агресорът“ в конфликта.
„Президентът Путин наруши мира“, заяви Еманюел Макрон на съвместна пресконференция с Доналд Тръмп.
Тръмп изрази желанието си да бъде постигнато спиране на огъня възможно най-скоро и каза, че се опитва да договори това между Украйна и Русия. Американският президент заяви, че може да посети Москва за среща с Путин, след като бъде постигната сделка.
Макрон призова за по-обмислен подход, включващ първо примирие и после мирно споразумение, което да включва гаранции за сигурност.
„Ние искаме мир, той иска мир. Искаме мир бързо, но не искаме слабо споразумение“, каза Макрон пред репортерите, като поясни, че евентуалното мирно споразумение трябва да бъде „оценено, проверено и потвърдено“.
Двамата лидери обаче постигнаха съгласие, че в Украйна може да бъдат разположени европейски мироопазващи сили, когато бъде постигнато мирно споразумение.
„Те няма да бъдат на фронтовите линии. Те няма да участват в никакъв конфликт. Те ще са там, за да гарантират спазването на мира“, каза Макрон по-рано, по време на разговора си с Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом.
Тръмп каза, че той е съгласен с тази идея и че Путин също ще се съгласи.
„Да, той ще приеме това. Специално му зададох този въпрос. Той няма проблем с това“, изтъкна Тръмп по отношение на готовността на Путин да се съгласи с разполагането на мироопазващи сили.
Макрон, който стана първият европейски лидер, посетил Тръмп след завръщането му в Белия дом, нарече разговора си с американския президент „повратна точка“ в търсенето на по-единен подход.
В отговор на въпрос дали на Украйна ще ѝ се наложи да отстъпи част от територията си на Русия, Тръмп каза: „ами, ще видим“.
Макрон каза, че суверенитетът на Украйна трябва да бъде гарантиран при постигането на каквито и да било споразумения.
Възможно е спиране на огъня в Украйна до няколко седмици, заяви Макрон
Френският президент Еманюел Макрон, по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици, предаде Франс прес.
Макрон каза това точно три години след нахлуването на руските сили в Украйна.
„Схемата е следната: преговори между САЩ и Русия и между САЩ и Украйна“, каза Макрон в интервю за телевизия „Фокс нюз“, като приветства изказването на американския президент Доналд Тръмп, че е възможно украинският президент Володимир Зеленски скоро да посети Белия дом.
„Първо е нужно спиране на огъня. Мисля, че такова може да бъде постигнато през идните седмици“, изтъкна френският лидер.
„Ако спирането на огъня не бъде спазено, това ще бъде най-доброто доказателство, че Русия не е сериозна“, каза още Еманюел Макрон.
Макрон призова САЩ да демонстрират солидарност с Европа, в случай че боевете в Украйна спрат.
Френският президент каза, че е разговарял с 30 европейски лидери и със съюзници на Европа, като повечето от тях са отворени за споразумение.
Световният печат за срещата
Френският президент Макрон предупреди американския лидер Тръмп да не допуска „капитулация“ на Украйна, след като Тръмп спомена, че Путин би могъл да е склонен да сключи сделка за разполагане на международни миротворци, според британския „Гардиън“.
По време на проведената среща, Макрон направи акцент на важността Украйна да не бъде оставена без защита, след изказването на Тръмп за намеренията на Путин.
Ясният разрив между Съединените щати и Европа относно помощта за Украйна бе в центъра на дискусията, когато двамата лидери, представящи различни гледни точки, не успяха да стигнат до общо решение за постигане на устойчив мир.
Въпреки приятелската атмосфера по време на срещата, важното значение на съвместната позиция падна в сянка, след като САЩ не подкрепиха резолюция на ООН, предложена от Украйна и ЕС, осъждаща руската агресия.
Тръмп, който миналата седмица описал Зеленски като „диктатор“, изрази убеждението си, че Путин е готов да приеме мироопазващи сили, ако бъдат предложени от Европа.
Президентът на САЩ спомена, че обсъждането на подобно предложение е на масата и че Путин не би имал никакви притеснения относно такова разполагане.
„Ако заключим сделка, той няма да настоява повече за конфликта“, завърши Тръмп.
На следващата пресконференция след срещата, американският лидер подчерта нарасналата комуникация с Русия, опитвайки се да покаже, че администрацията му е предприела важни крачки в отношенията.
Той добави, че вярва, че Макрон е на същата вълна относно ключовите въпроси и че Европа следва да поеме основна роля в осигуряването на сигурността на Украйна в бъдеще.
Макрон, от своя страна, призна, че диалогът е напреднал, но подчерта, че Русия продължава да бъде агресор. Той настоя, че мирът не трябва да бъде постигнат за сметка на украинския суверенитет.
„Не трябва да се допусне мир, който би означавал отказ от правото на Украйна да защитава себе си“, заяви Макрон пред журналисти.
Той добави, че е важно споразумението да не бъде само временно прекратяване на огъня, а реална гаранция за безопасност.
По време на напрегнатия разговор между двамата лидери, Тръмп направи неверни изказвания относно финансирането на Украйна, на което Макрон опонира, че Европа е платила значителна част от необходимите средства за страната.
Надпреварвайки се, Тръмп протестира, че Европа получава парите обратно, но Макрон потвърди, че разходите, направени от Европа, са значително по-големи.
Съществува предложение за споразумение относно природните ресурси на Украйна, което да помогне за възстановяване на американската помощ, разясни „Гардиън“.
Тръмп каза, че сделката е на прага, и изрази надежда, че скоро ще се срещне със Зеленски, за да я финализират.
Зеленски обаче сега отхвърля призивите на САЩ за 500 милиарда долара от минерали с цел компенсация, отбелязвайки, че не е получила помощ на такава стойност.
Когато бе питан за възможността Украйна да отстъпи територия на Русия, Тръмп отговори: „Ще видим“ и добави, че преговорите едва сега започват.
В интервю след срещата си с Тръмп, Макрон спомена, че примирие е възможно за близките седмици и похвали Зеленски за неговото ръководство.
Междувременно, Путин изрази, че е отворен към включването на Европа в преговорите, заявявайки, че всяка страна може да участва.
Въпреки че срещата между Тръмп и Макрон показва различия в стратегиите на основните съюзници, „Монд“ подчертава, че разговорите трябва да се продължат, дори и при несъгласия.
Макрон отправи молба за ясни и конкретни гаранции за мир, но не получи задължения от Тръмп, поради което разликите в подходите оставаха видими.
Докато Макрон идентифицира важността на сигурността за устойчиво споразумение, Тръмп не предложи утвърдителни ангажименти, както отбелязва „Фигаро“.